Zvýší přísnější sankce pro strojvůdce bezpečnost provozu na železnici?

14. březen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Nehoda, železnice, úmrtí

Strojvedoucím hrozí přísnější tresty za porušování předpisů, ministerstvo dopravy totiž sestavuje nový sankční systém. Na definitivní podobě rezort sice ještě pracuje, k některým bodům se už teď ozývá kritika. 

Čtěte také

Podle Federace strojvůdců se systém zaměřuje pouze na ně, přestože mimořádné události můžou na dráze způsobit i další pracovníci. Ministerstvo novými pravidly postihů reaguje na letní sérii mimořádných událostí, při kterých přišlo o život několik lidí.

Podle mluvčí Drážní inspekce Martina Drápala vyšetřovali o loňských prázdninách inspektoři několik případů, kdy strojvůdce nezastavil na návěstidlech zakazujících jízdu, pak srážky vlaků nebo jejich vykolejení. Letními nehodami na železnici se zabýval i mimořádný audit Drážního úřadu, podle jeho mluvčí Pavlíny Strakové ale kontroloři žádné zásadní chyby nenašli.

Hrozit má i zadržení licence

Dalším nehodám na železnici se snažilo kromě dopravců a Správy železnic předejít i ministerstvo dopravy. Založilo pracovní komisi, která měla přinést konkrétní návrhy na zvýšení bezpečnosti drážního provozu.

Ta se už v srpnu shodla na tom, že systém sledování práce strojvedoucích se musí změnit - za závažné prohřešky požadovala i zadržení licence. Komise navrhla i zlepšení výcviku samotných strojvedoucích. K poskytování informací o budoucím novém sankčním systému je ale zatím ministerstvo zdrženlivé, stále na něm totiž pracuje.

Návrh kritizuje Federace strojvůdců, která upozorňuje, že systém se zaměřil pouze na ně a podle prezidenta federace Jaroslava Vondrovice, neřeší jiné profese na dráze. Federace se podle něj nebrání přísnějším sankcím pro problémové pracovníky, ale vlna nehod ukázala na dlouhé přesčasy a únavu strojvůdců, což taky může za jejich chybování.

Celé Zaostřeno Vojtěcha Tomáška najdete v audiozáznamu.

Spustit audio

Související