Zvolení Ivana Langera považuji za chybu olomouckých kolegů. Nevidím v tom žádný přínos, soudí Petr Fiala (ODS)
Brexit je důkazem krize integračního procesu a Evropská komise se snaží Británii ponížit. Tato slova předsedy ODS Petra Fialy vyvolala živou debatu a dohady o tom, jakou Evropu si občanští demokraté vlastně představují.
Svoboda nám pomalu protéká mezi prsty, mírní Jaroslav Kubera svůj výrok o návratu totality
Interview Plus s předsedou Senátu Parlamentu ČR Jaroslavem Kuberou (ODS) patřilo jeho komentářům k senátory odmítnutému zdanění církevních restitucí nebo k dnešku, kdy nám „stále někdo říká, co se smí, a co ne“.
„Představujeme si Evropu, která toho bude dělat méně, ale bude to dělat efektivněji. Která – a to je podstatné – opustí ideu, že všichni musí dosáhnout stejného stupně integrace. Chceme, aby všichni nemuseli přijímat všechno a ve stejném čase,“ přibližuje Fiala.
Konkrétně je prý třeba provést právní úklid a omezit množství předpisů a nařízení, které z Unie přichází, a naopak posílit volný trh a dál vyjednávat s nečlenskými zeměmi o rozšíření zóny volného obchodu, a to například se Spojenými státy.
Jsme rozumná volba mezi dvěma extrémy. Za jeden považuji jakýkoli návrh na odchod z Evropské unie, ale také stanovisko zastánců nekonečné evropské integrace. Tato pozice se v celé Evropě vyčerpala.
Petr Fiala
Kalousek: Pro eurovolby vzniká velmi silný středopravý blok TOP 09 a STAN. Lidovci jdou nepochopitelně sami
Doopravdy společný projekt pro eurovolby? Proč se KDU-ČSL nepřidá? A proč podle předsedy poslaneckého klubu TOP 09 a exministra financí dnes hnutí ANO „válcuje“ všechny ostatní politické strany?
Dále Fiala zmiňuje potřebu efektivněji chránit vnější hranice Unie nebo usilovat o to, aby zemědělské dotace využívali malí a střední zemědělci, a ne velké koncerny, jak to prý dnes v Evropě prosazuje vláda Andreje Babiše (ANO).
Václav Klaus ml. se podle jeho slov na programu strany pro eurovolby nepodílel. Jak velká část ODS sdílí jeho přesvědčení, že Česká republika je v EU jako v protektorátu? „Já znám jen jednu takovou rodinu a jeden její člen je členem ODS. Jinak v ODS takové názory nezaznívají,“ tvrdí Fiala.
Předseda ODS dále zdůrazňuje princip vícerychlostní Evropy, který se mimo jiné týká například otázky přijetí společné evropské měny. Česká republika se sice k zavedení eura zavázala, ale měli bychom mít svobodu rozhodnout, zda a kdy euro přijmout.
Rozumný postoj neznamená přikyvovat všemu, co napadne někoho v Bruselu, Bonnu nebo Paříži, ale znamená sebevědomě prosazovat vlastní návrhy. Všechny země to tak dělají, Česká republika musí taky. Zatím jsme to dělali málo.
Petr Fiala
„Momentálně není vstup do eurozóny pro Česko výhodný a není nic, co by nás k tomu nutilo. Kromě toho jsem přesvědčen, že eurozóna vykazuje takové strukturální problémy, které dokud se neodstraní, tak nebude fungovat dobře,“ doplňuje s odkazem na problémy Řecka nebo Itálie.
EU ponižuje Británii
V zájmu České republiky je podle Fialy to, aby Evropská unie dosáhla dohody s Velkou Británií o brexitu, který je prý důkazem krize evropské integrace: „Pokud si z brexitu nevezmeme poučení, tak to dopadne špatně pro celou Unii. A to já nechci.“
Evropská unie trestá Velkou Británii, řešením je brexit bez dohody, říká filozof Bednář
Britská premiérka Theresa Mayová chce znovu jednat o tzv. irské pojistce, naopak odmítla možnost odložení brexitu nebo konání druhého referenda. Podle lídra opozičních labouristů Jeremyho Corbyna se ale plán Mayové nijak neliší od toho, který minulý týden parlament odmítl, a požaduje, aby premiérka vyloučila brexit bez dohody.
„Kdybych někomu před 10 lety řekl, že velká členská země bude vystupovat z Unie, tak mě bude považovat za blázna. Dnes jsme součástí tohoto krizového procesu a potřebujeme provést změny a reformy, aby se už nic takového neopakovalo,“ zdůrazňuje Fiala.
Příčinou brexitu byl prý pocit Britů, že se v Evropské unii rozhoduje špatně a proti britským zájmům. Protiintegrační nálady jsou ale na vzestupu i v dalších zemích, a často je to navíc spojeno i s nárůstem extrémních politických sil.
Fiala se domnívá, že se Unie snaží Velkou Británii ponížit, a to tím, že se nepokračuje v jednáních. „Dohoda, která není akceptována oběma stranami, tak není dohoda. V britském parlamentu pro ni není podpora a premiérka Mayová chce dál jednat,“ doplňuje s tím, že Unie by na to měla přistoupit.
Chyba olomouckých kolegů
Jakou budoucnost pro stranu představuje bývalý ministr vnitra Ivan Langer, který byl čerstvě na Olomoucku zvolen za člena regionální rady ODS? „Pro mě žádnou. Považuji tuto volbu za chybu olomouckých kolegů, nevidím v tom žádný přínos a jsem přesvědčen, že lidé, kteří tak dramaticky ztratili důvěru voličů, by měli nechat své místo nové politické generaci,“ myslí si Petr Fiala.
Je tedy budoucí tváří strany Alexandr Vondra, také člověk z minulosti ODS? Poslechněte si v audiozáznamu rozhovoru Interview Plus Jana Bumby.
Související
-
Kryptoměny? Zatím mi jako nejlepší kompromis přijde euro, tvrdí ekonom Tomáš Sedláček
Jak nás období ekonomické prosperity připravilo na přicházející pokles výkonu hospodářství, proč lidé volí nevlídné politiky, a co by se stalo, kdyby se zrušily peníze?
-
‚Může být přínosný, má zkušenosti.‘ Regionální sněm schválil Ivana Langera do vedení olomoucké ODS
Langer má podle Martina Majora velmi dobré manažerské schopnosti, které může olomoucká ODS zužitkovat například před nadcházejícími krajskými i parlamentními volbami.
-
CVVM: Zájem o volby do Evropského parlamentu roste, v únoru by s náskokem vyhrálo hnutí ANO
K urnám podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění dorazí asi 28 procent českých voličů. Před pěti lety přitom do europarlamentu volilo jen 18 procent lidí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.