Zpětný přenos covidu-19 ze zvířat může ohrozit účinnost vakcíny, varují vědci. Dánsko a Nizozemsko už likvidují chovy norků

12. listopad 2020

Už šest států zaznamenalo ohniska koronavirové nákazy na kožešinových farmách mezi norky. Virus se přenesl od lidí na zvířata a zmutovaný zpět na člověka. V Dánsku nyní dochází dokonce k plošné likvidaci kožešinových farem.

A podobný scénář se odehrává také v Nizozemsku. I tam totiž u norků zjistili potenciálně nebezpečnou mutaci. Další nakažená zvířata byla potvrzena ve Švédsku, Španělsku, Itálii a ve Spojených státech.

Zpětný přenos na člověka je zatím potvrzen pouze u norka, přestože onemocnět prokazatelně mohou kočky, tygři, psi, křečci, opice, fretky a také geneticky upravené myši.

Vědci se obávají, že zpětný přenos zkomplikuje boj s pandemií. Mutace viru SARS-CoV-2 totiž mohou oslabit účinek očkování. U norků se mutace viru různí. Z přibližně dvou set nakažených lidí se ale u dvanácti objevila genetická změna cluster-5, která je potenciálně nebezpečné právě z hlediska účinnosti vakcíny.

„Vědci při laboratorních pokusech zjistili, že tento typ zmutovaného viru hůř reaguje na podané protilátky,“ říká vědecká redaktorka Magdaléna Trusinová.

„Jde o mutaci, která je v takzvané achillově patě viru, což je krátký peptid ve výběžkovém proteinu S. Když v této achillově patě dojde k mutaci, tak mohou nastat určité problémy v obraně – třeba zrovna u této mutace víme, že se rychleji množí ve vnímavých buňkách, ale nezpůsobuje větší paseku než ten standardní divoký virus,“ vysvětluje ředitel Biologického centra Akademie věd Libor Grubhoffer.

Poslechněte si celé vysvětlení, které ve vysílání Plusu nabídla Magdaléna Trusinová.

autoři: Magdaléna Trusinová , Zuzana Marková
Spustit audio

Související