Změna volby prezidenta? Leda až po zkoušce Pavlem
Máme ze sebou dvojí test přímé volby prezidenta, až donedávna pouze s Milošem Zemanem. „Teď uvidíme jiný osobnostní typ – a pokud by to i u Petra Pavla dopadlo špatně, bylo by to ještě horší, než jsem si na začátku myslel. Nejde o to, že prezidentský úřad má významnou auru, která může vést k pokoře i pýše, ani o to, že hlava státu sedí na Hradě. Spíš do jaké míry do něj lidé vkládají svá očekávání a jaká to jsou,“ říká v Čekání na prezidenta ústavní právník Jan Kysela.
s ústavním právníkem Janem Kyselou
s filozofkou Terezou Matějčkovou
s komentátorem Českého rozhlasu Petrem Nováčkem
a moderátorem Janem Pokorným
Pokud voliči očekávají, že Pavel bude důstojnější než Zeman nebo že se bude lépe chovat k Ústavě, tak to podle Kysely splnitelné je.
„Ale pokud by ta očekávání měla být maximalistická, tak pocit, že za sebou má víc než 3 miliony lidí a nechce je zklamat, může prezidenta výrazně pozměnit. Daleko víc, než by tomu bylo u volby nepřímé. Proto říkám ,zkouška Pavlem‘,“ vysvětluje.
Prezidenta může změnit pocit, že za sebou má miliony lidí, které nechce zklamat.
Jan Kysela
Druhou poznámku pak směřuje k politikům, protože dokud významná část veřejnosti neřekne, že už prezidenta volit nechce, politici to sami nijak řešit nebudou.
Čtěte také
„Je tu spíš otázka, jestli ji musíme mít ve stejném dvoukolovém formátu. Protože to, co nám na přímé volbě vadí, je to, co se děje mezi prvním a druhým kolem. Nejenže se společnost různě a zbytečně vaří, ale rozdělí se na dvě části.“
Kysela by doporučoval model australský, podle kterého voliči na jednom lístku stanovují pořadí kandidátů a hlasy pro neúspěšné adepty se pak připočítávají úspěšnějším uchazečům.
„S letošními devíti kandidáty je pak dost nepravděpodobné, že by se společnost rozdělila do devíti fatálně znesvářených kmenů, přitom je zde bonus absolutní volby,“ vysvětluje.
Hlasování v jeden den?
Vyostřování kampaně ad absurdum a dalšímu rozdělování společnosti by mohlo ale předejít i jednodenní hlasování.
Já bych volby neusnadňovala. Je to klíčový pilíř demokracie.
Tereza Matějčková
„Já bych volby neusnadňovala. Chápu, že to může být složité, ale je to klíčový pilíř demokracie,“ namítá filozofka Tereza Matějčková.
A přidává: „Sice asi teď vycházím z predikce, že jsme buď akademici a novináři, kteří jsou flexibilní, pak jsou tu ale ti, kteří mají různě služby. Pro ně by to mohl být problém,“ dodává s tím, že by se tak mohla i snížit volební účast.
Čtěte také
Komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček připomíná, že hlavně jsme dávno měli mít možnost volit korespondenčně. „Je nemravné vyřazovat ze hry 250 až 300 tisíc spoluobčanů, kteří žijí mimo území Česka,“ kritizuje. Dodává, že osobně by preferoval jeden volební den, nejlíp pracovní, konec týdne a víkend pak považuje jen za „nastavovanou kaši“.
„Za první republiky museli lidé do místa volby dojet, dokonce bylo v zákoně, že na cestu povozem měli den volna – ale volba byla tehdy povinná,“ připomíná Nováček závěrem historii dvou volebních dnů.
Proč všechny pravidelné hráče podcastu Čekání na prezidenta překvapila prohra Andreje Babiše, to už si poslechněte v audiozáznamu předposledního 35. dílu.
Uslyšíte i vysvětlující poznámku Jana Kysely: „Od našeho posledního podcastu se můj status maličko proměnil v tom smyslu, že jsem dostal od zvoleného prezidenta republiky nabídku, abych působil jako jeho ústavní poradce, chcete-li, ale v hodně externí formě. T. č. jsem tak neplaceným čekatelem na post externího poradce, přičemž kontury se ještě ukáží, ale nemohou zastřít, že už určité věci pro něj dělám. Takže mám za to, že to mají posluchači vědět.“
Čekání na prezidenta najdete na webu Českého rozhlasu Plus, v aplikaci mujRozhlas a v dalších podcastových aplikacích. Ve vysílání Plusu v neděli 5. března po 18. hodině.
Související
-
Pavel odkládá generálské brnění. Neklidná kampaň vyústila v klidný konec
„Je třeba zdůraznit, že i Andrej Babiš přijal porážku.. To se může zdát jako naprostá přirozenost, ale z amerických voleb víme, že tomu tak není.“
-
Šok a smutek. Místo uklidnění přišlo strašení válkou
Poslechněte si 31. epizodu podcastu Čekání na prezidenta. „Potkávají se u mne pocity šoku a smutku,“ říká Jan Kysela.
-
Zapsal se Zeman do dějin „založením, nebo podpálením Alexandrijské knihovny“? On se jen zapsal
Poslechněte si 24. epizodu podcastu Čekání na prezidenta. Přirozeně se předpokládá, že ženy budou volit ženy, mladí mladé, ale to je hloupá idea, míní filozofka Matějčková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.