Zhoršující se vztahy mezi Amerikou a Německem dělají Polsku vrásky

V posledních týdnech se povážlivě zvětšila trhlina ve vztazích mezi Spojenými státy a Německem. Nedávný summit NATO sice ukázal, že se spor prozatím nedotkl otázek bezpečnosti, ale pomalu začíná nabývat rysy narůstajícího trendu.

Je to nová geopolitická skutečnost, se kterou musí do budoucna počítat i Polsko. Svou zahraniční politiku bude muset budovat tak, aby si napříště udrželo přátelské vztahy s oběma mocnostmi, uvádí ve svém komentáři pro polský deník Rzeczpospolita Andrzej Talaga.

Hlavní sporné body mezi Německem a Spojenými státy jsou podle něj tři: plynovod Nord Stream 2, výdaje na obranu a vzájemná obchodní bilance. V prvním má Polsko blíže k Spojeným státům. V druhé by mělo zachovávat opatrnost. Po zuby ozbrojené Německo, které jednou může hypoteticky vystoupit z NATO, by mělo v Polsku vzbuzovat obavy.

Americká vojenská základna v Polsku je dobrý nápad, soudí britské Timesy

Americký tank M1A1 Abrams během cvičení v Německu

Polské ministerstvo obrany je ochotné zaplatit Spojeným státům až dvě miliardy dolarů, pokud v zemi umístí svou tankovou divizi. Podle Varšavy by přítomnost americké armády vytvořila protiváhu vůči údajně rostoucímu ohrožení ze strany Moskvy.

Pokud jde o obchodní bilanci, stojí Varšava spíše na straně Německa. Čím více Němci exportují, tím více součástek nakupují v Polsku. Polské národní zájmy tak balancují někde na půl cesty mezi oběma mocnostmi, domnívá se Talaga.

Amerika a Německo jsou pro Polsko zeměmi zásadního významu. Spory mezi nimi se proto mohou fatálně odrazit na kondici polského státu i ekonomiky. Amerika, která je největší silou a svorníkem NATO, představuje pro Polsko hlavní pilíř bezpečnosti.

Garance Aliance, tedy především Spojených států, jsou a ještě dlouho budou klíčové. Polsko si totiž prozatím nedokázalo vybudovat armádu schopnou samostatné obrany v případě nepřátelského útoku.

Hrozba obchodní války

V dobrém i zlém spojuje Polsko s Německem obchodní výměna. Je to jeho největší obchodní partner a díky tomu také jeden z hlavních hnacích motorů polské ekonomiky. Každá krize v obchodních vztazích s Německem se nutně bolestně odrazí na životní úrovni Poláků. Na vlastní kůži pocítí třeba i jenom náznak krize německého hospodářství, uvádí komentátor deníku Rzeczpospolita.

Z hlediska Polska představuje obchodní válka mezi Německem a Spojenými státy jednoznačné zlo. Proto by měli Poláci usmíření mezi Bruselem a Washingtonem v otázkách vzájemného obchodu vyhlížet jako blahodárný déšť v období sucha, domnívá se Andrzej Talaga.

Rozkol na linii USA – Německo tedy může být ranou, která dopadne na naši bezpečnost a životní úroveň. To je dostatečný důvod, abychom se k němu stavěli se vší vážnosti. Tím spíše, že ani Nord Stream 2, ani obchodní bilance či výdaje na obranu nepředstavují neřešitelné problémy. Bude-li dostatečně dobrá vůle, všechny tři se dají řešit cestou kompromisu.

Rozkol se prohlubuje

Skutečným problémem je prohlubující se nedůvěra. Američané nevěří v upřímnost Němců a obviňují je z obchodního merkantilizmu. Němci zase začínají podezírat USA, že jejich bezpečnostní garance nejsou trvalé a spolehlivé a že mají podmínečný charakter.

Průzkumy evropské Rady pro zahraniční věci podle něj navíc ukazují, že Němci jsou jediným unijním národem, který považuje Spojené státy za potenciální budoucí hrozbu. Džbán se rozbil a mléko se rozlilo: největší západní národy si přestaly důvěřovat, domnívá se Andrzej Talaga.

Čtyři z deseti Němců chtějí, aby ze země odešli američtí vojáci

03349429.jpeg

Průzkum, který provedla mezinárodní společnost pro výzkum trhu YouGov na objednávku německé tiskové agentury DPA ukázal, že každý druhý Němec si přeje, aby Německo opustili američtí vojáci. Informuje o tom německá verze serveru Local.

Rozkol v německo-amerických vztazích podle něj může v dlouhodobé perspektivě způsobit prohloubení anglosaského spojenectví na úkor kontinentální Evropy. A zároveň může vést k osamostatnění Německa jako bezpečnostního subjektu, který kolem sebe bude budovat vlastní alianci.

Z polské perspektivy taková situace nevypadá dobře, domnívá se Talaga. Pro Polsko stejně jako všechny ostatní západní politické subjekty je americko-německé spojenectví tím nejvýhodnějším řešením. Kdežto rozkol mezi USA a Německem je výhodný pro Rusko.

Polský premiér Morawiecki navrhl, aby se Polsko stalo prostředníkem ve sporu obou mocností. Podle autora komentáře to teoreticky není špatný nápad. Ale Polsko má podle něj příliš malý potenciál na to, aby jeho iniciativu vůbec někdo bral v potaz. Nezbývá mu, než se zdokonalovat v diplomatickém manévrování. Jenom tak může s minimálními ztrátami přežít špatné geopolitické počasí a doufat, že nad Atlantikem zase brzy vysvitne slunce, uzavírá Talaga.

Spustit audio
autor: Jan Machonin

Odebírat podcast

Související