Zeman vyznamenává jen své sponzory a podporovatele, říká novinář k ocenění Michala Davida

18. říjen 2018

Prezident Miloš Zeman prozradil několik jmen osobností, které vyznamená 28. října při příležitosti 100. výročí vzniku Československa. Mezi nimi je i zpěvák a skladatel Michal David. Je správné, že právě tento umělec převezme z rukou prezidenta vysoké státní vyznamenání?

„Rozhodně ne. Důvodů je více. Letos je významné výročí a všichni jsme očekávali, možná naivně, že tentokrát to prezident pojme jinak, než jsme byli zvyklí. Že si v projevu nebude vyřizovat účty se svými nepřáteli, ale promluví o tom, v jaké situaci je naše země,“ říká novinář Václav Dolejší ze Seznam Zpráv.

Místo toho by očekával, že budou vyznamenáni lidé spojení se vznikem republiky, naopak osobnosti současné kultury by tentokrát spíš vynechal. „Ale hlavně Michal David je symbolem socialistické éry. Miloš Zeman to dělá proto, že si to nemůže odpustit. Musí za každou cenu provokovat, je mu jasné, co to způsobí, a teď si nad tím v Lánech libuje,“ zamýšlí se reportér.

Miloš Zeman vyznamenává – a to je na tom to nejhorší – jen lidi, kteří s ním jsou zadobře nebo ho sponzorují. Michal David vystupoval na jeho podporu.
Václav Dolejší

„Kdyby duo Eva a Vašek nepodporovalo Tomia Okamuru, ale Miloše Zemana, jsem si jistý, že by je vyznamenal,“ dodává Dolejší. Zeman podle něj dává medaile jen lidem, kteří ho aktivně podporují, nekritizují nebo posílají peníze s ním spojené straně SPO.

Čtěte takéMichal David: Vyznamenání si velmi vážím, přijdu si ho převzít

Zeman svá kritéria pro výběr vyznamenaných přiblížil v rozhovoru pro Blesk. Vyznamenání podle něj mají dostat lidé za celoživotní práci, kterou zlepšili život v České republice. Michal David prý dané kritérium naplnil, protože celý život zpívá milionům lidí.

Byl jen muzikant

Muzikant a producent Petr Hannig s vyznamenáním Michala Davida souhlasí. „Já jsem hlavně rád, že je po dlouhé době oceněn skladatel. To byl Karel Svoboda, Petr Janda, Jan Klusák... Nebylo jich moc. A Michal David je skladatel non plus ultra. Píseň Největší z nálezů a ztrát by mohla být světovým hitem,“ tvrdí.

„Proč my jsme pořád tak malým národem? Protože žádný jiný národ tolik nezatracuje to, co bylo dřív. (...) Pan Dolejší zatracuje to, co bylo v minulém režimu na poli kultury. Michal David ani nepodepsal Antichartu, byl ještě malý. Byl jen skvělý muzikant,“ zdůrazňuje.

Fakt, že vyznamená Michala Davida, je tak trošku protestem prezidenta Zemana, že se zatracuje vše z doby minulé. I to dobré.
Petr Hannig

Hannig odmítá výtku, že je David spojen s minulým režimem, přičemž tehdy někteří umělci nesměli vystupovat. „Ti jsou i teď. Nevím, hrajete tady v Českém rozhlasu Ortel? Každý režim si chrání to své,“ reaguje předseda strany Rozumní.

Čtěte takéAUDIO: ‚Vyznamenám bojovníky proti ekonomickým zm*dům,‘ zaútočil Zeman v živém vysílání na Bakalu

Opravdu ale Michal David představuje to nejlepší ze současné české kultury? „Jako skladatel určitě ano. Podívejte se na Kleopatru, před tím nemůžete zavřít oči. To je broadwayský muzikál. To je člověk, který umí,“ uzavírá Hannig.

autoři: Michael Rozsypal , ert

Související