Zelenského popularita klesá, emoce už nezabírají na spojence ani na Ukrajince, říká ukrajinistka Víchová
Ukrajinští představitelé se snaží přesvědčit západní spojence, aby nepolevovali v podpoře jejich země. Manželka ukrajinského prezidenta Olena Zelenská varuje, že bez finanční pomoci ze Západu její země zahyne. „Kromě toho, že po dvou letech bojů jsou všichni unavení – Ukrajinci, ukrajinská armáda i Západ –, tak máme za sebou obrovskou informační kampaň, která nás má přesvědčit o tom, že situace na Ukrajině je beznadějná,“ míní ukrajinistka Lenka Víchová.
„Ruská propaganda je mistrná v tom, že dokáže využít jakékoli informace, pravdivé či nepravdivé, a smíchat je dohromady. Je to opravdu válečná propaganda, jejím cílem je nás zneschopnit a vzdát se před tím, než začne boj. Přesvědčit svého nepřítele, že to stejně nemá cenu, to je ta nejjednodušší výhra,“ dodává.
Čtěte také
Přestože se prý nyní mluví o tom, že Rusové přebírají na východní frontě iniciativu a situace začíná být složitá, není to nic ve srovnání s boji u Bachmutu nebo Mariupolu.
„Přejímání iniciativy znamená, že útočí na malinkaté městečko Avdijivka, které už několik týdnů nemůžou dobýt. I podle velitele ukrajinské armády Valerije Zalužného dosáhly obě armády jisté parity a nemají schopnost se posunout,“ poznamenává.
Prezident Zelenskyj si podle Víchové musí uvědomit, že nejen na Západ ale i na ukrajinské občany už přestávají zabírat emoce a je třeba začít postupovat racionálně a pragmaticky. Jeho popularita totiž doma klesá ještě rychleji než v zahraničí a podle informací uniklých snad z neveřejných sociologických průzkumů poklesla z 90 na zhruba 30 procent.
Vysoká naopak zůstává důvěra v generála Zalužného. Zmíněné průzkumy naznačují, že v příštích volbách by mohla jeho politická strana zvítězit, přestože vůbec neexistuje. Pravidelně se také objevují náznaky, že armádním představitelům vadí, že se politici vměšují do vojenských záležitostí.
Rusové nepolevují
Rusko podle Víchové už od začátku, tedy od roku 2014, nevede válku s Ukrajinou, ale s celým Západem. „Takže jedna věc je, jak se chová prezident Zelenskyj a jak je na tom Ukrajina, ale druhá věc je, jak se k tomu postavíme my,“ zdůrazňuje.
Připomíná slova náčelníka generálního štábu Karla Řehky, podle kterého se musíme připravit na válku, a podobně mluví i další západní politici a vojáci. „Rusko se rozhodlo otevřít Pandořinu skříňku s vědomím, že půjde až do konce. Já si nedovedu představit, jak by se Západ vrátil k jednacímu stolu s někým, na koho je vydán mezinárodní zatykač,“ podotýká.
Čtěte také
V březnu se budou v Rusku konat prezidentské volby a do té doby chce Vladimir Putin dosáhnout alespoň nějakého vojenského vítězství – proto se Rusové snaží podnikat ofenzivní operace bez ohledu na ztráty.
„Málokdo si dovede představit, co se teď děje u Avdijivky nebo předtím u Bachmutu. Účet vystavený Rusům je děsivý, ale nevidíme žádnou aktivitu v ruské společnosti, takže v tom asi Rusové nepoleví,“ zamýšlí se Víchová.
Naopak Ukrajina se chystá mobilizovat další desítky až stovky tisíc lidí, musí prý ale dojít ke změně zákonů. „Ochota narukovat pochopitelně není taková, jako byla na začátku. Ti odvážní, kteří věděli, co dělají, se přihlásili už 24. února 2022, ale ti se pomalu unavují. Spousta z nich už nežije nebo jsou zranění. K obměně musí dojít, jenže Ukrajina to dlouhou dobu neřešila,“ uzavírá.
Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus. Moderuje Jan Bumba.
Související
-
Libor Dvořák: Kdyby Rusko válku vyhrálo...
K mohutnému průlomu na frontě nedošlo, válka se proměnila ve vyloženě zákopovou a západní pomoc přes veškerá oficiální prohlášení neúprosně ochabuje.
-
Když Rusko vyhraje, urve si něco i z našeho světa. A příště si vezme víc, varuje filantrop Dobrovský
„Ruská agrese tak, jak je – jak se Ukrajina brání a Západ ji tzv. pomáhá –, tak tady cítíme obavy, ale i odmítáme, že je to i naše válka,“ myslí si Jan Dobrovský.
-
Alexandr Mitrofanov: Rusko uvízlo v imperiálním modelu
Čas od času mě někdo požádá, abych vysvětlil, jak to vypadá v Rusku. Žádný tazatel nepředpokládá, že ho odkážu na sáhodlouhou analýzu, neřkuli na obsáhlou vědeckou práci.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.