Zdravotnictví je na tom líp, příští rok ale přijde daňové poplatníky už na 320 miliard

12. červen 2018

Je to s podivem, ale letos nás zřejmě nečekají výhružky zdravotníků, hrozících kolapsem zdravotnictví. Idylu ale nečekejte, protože se už ozývají zdravotní setry,že skončí s přesčasovou prací, nebo šéfové lékařských fakult, kteří chtějí víc peněz pro své pedagogy. Ostatní jsou ale spokojeni.

Do nemocnic má totiž v příštím roce přitéct až o 13 miliard víc. Dohodovací řízení s pojišťovnami dopadlo nad očekávání dobře. Chybí ještě jednání s lékárníky, ale i to by mělo skončit do 19. června. Poprvé by tak snad stát nemusel do procesu vstupovat a případně navyšovat už dohodnuté platby za státní pojištěnce. Protože je minimální nezaměstnanost, tak se mimo jiné zvýšil i výběr povinného zdravotního pojištění.

Ministerstvo zdravotnictví chce zabránit odchodu mladých lékařů do ciziny

02879124.jpeg

Systém lékařských atestací se možná příští rok změní. Počítá s tím návrh zákona o postgraduálním vzdělávání lékařů, který je teď v připomínkovém řízení. Ministerstvo zdravotnictví pod vedením Svatopluka Němečka z ČSSD ho nejspíš už v dubnu předloží vládě.

Až pětiprocentní nárůst by tak měly zaznamenat kasy nemocnic, specialistů, praktiků apod. Jediný problém je s plošným navýšením platů všech zdravotníků, jak chtěli odboráři.

„Bolavou patou nemocnic je zajistit směnnost. Těmto zaměstnancům se mzda zvýší o 5 tisíc korun. Procentuálně je to víc cca o 15 %. Nižší zdravotnický personál (pomocníci a sanitáři) dostanou přidáno o dvě tisícovky,“ vysvětluje ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO).

Chybí jen lékárníci

Dohodovací řízení se ale zatím zaseklo u lékárníků, na úhradě za signální kód. Ten má sloužit jako kompenzace za zrušené 30korunové poplatky za recept. „Nakonec jsme navrhovali, že bychom do dohody dostali hodnoty 9 Kč za položku. Ne za recept, protože s e-receptem jejich počet výrazně poklesne,“ říká Radovan Kouřil, ředitel Oborové zdravotní pojišťovny. Lékárníci chtějí navíc miliardu korun, a to kvůli investicím třeba na e-recepty.

V příštím roce je navíc čeká zapojení do systému kontrol padělků léčiv. Podle prezidenta České lékárnické komory Lubomíra Chudoby jim ale pojišťovny nabízejí pouhých 35 milionů. „My ale odhadujeme, že nás jen protipadělková směrnice bude stát půl miliardy, což je pro mě osobně minimální částka,“ dodává Chudoba.

A ostatní? Spokojeni

Zdravotní sestry dostaly přidáno. Od července si polepšily o 2 000 korun

Zdravotní sestry (ilustrační foto)

Sestry a zdravotničtí pracovníci v třísměnném a nepřetržitém provozu Krajské zdravotní dostanou zvláštní příplatek 2000 korun. Jde o pracovníky v nemocnicích v Ústí nad Labem, Děčíně, Teplicích, v Mostě a v Chomutově. Firma jim peníze podle mluvčího Iva Chrásteckého vyplatila zpětně od července.

Do celé ambulantní péče by pak mělo přitéct až o 5 miliard korun víc, které jsou určené na vybavení ambulancí nebo na mzdy sester. Poznat by to měli i pacienti, protože dohoda počítá s vyššími odměnami pro specialisty, kteří prodlouží ordinační dobu. Jak? Podle předsedy Sdružení ambulantních specialistů Zorjana Jojka „musí takový lékař sloužit minimálně dvakrát týdně do 18.30, nebo od 7. hodiny ranní (případně v kombinaci). Tito lékaři pak dosáhnou na nejvyšší navýšení,“ vysvětluje Jojko.   

Praktici by měli dostat navíc 800 milionů, kdy se jim zvýší kapitační platba za pacienta na 56 Kč/měsíc. Nejvíc, asi miliardu navíc, dostanou zubaři. Za jednu výplň budou dostávat necelou pětistovku (namísto současných 270 Kč).

V systému zdravotního pojištění má být v roce 2019 podle ministerstva zdravotnictví kolem 320 miliard korun. Poslední slovo pak má úhradová vyhláška.

autoři: Janetta Němcová , lup
Spustit audio

Související