Zdeněk Štěpánek nebyl nikdy v odboji, to už jeho rodině ale nevadilo, říká Tereza Brdečková

2. září 2017
Tereza Brdečková

„Vlastně se moc nedivím, že už mizí éra velkých intelektuálů, kteří byli trošku jako věštci nebo věštkyně na trojnožce a věděli, co je, co bude. Ta doba je zkrátka pryč, my jsme jako autoři v úplně jiné situaci,“ říká filmová kritička, novinářka, publicistka, spisovatelka, scenáristka a překladatelka Tereza Brdečková.

„Ze všech svých prací a profesí nejraději sedím u stolu a píšu. Sama,“pokračuje o svém povolání host Barbory Tachecí a dodává: „U románů, zvlášť, když píšete česky a nemáte moc naději na překlad, tak je u toho někdy ale člověk skutečně katastrofálně sám, a to je potom takové povídání v rozhlase nebo pořad v televizi docela vysvobozením.“


Filmová kritička, novinářka, publicistka, spisovatelka, scenáristka, překladatelka a moderátorka Tereza Brdečková se narodila 10. února 1957 v Praze. V roce 1976 maturovala na pražském Gymnáziu Jana Nerudy, poté vystudovala obor střihová skladba na FAMU, kde nyní jako pedagožka působí. Po revoluci pracovala jako dramaturgyně Filmového studia Barrandov (1990–1992). V roce 1991 se stala programovou ředitelkou MFF Karlovy Vary, v letech 1999 až 2003 byla nejdříve programovou ředitelkou, od roku 2004 do roku 2006 pak hlavní dramaturgyní Febiofestu. V roce 1995 obdržela cenu Českého literárního fondu Stříbrná křepelka za nejlepší kulturní publicistiku. V České televizi měla v roce 1997 vlastní kulturní talkshow Na tenkém ledu. Od téhož roku natáčela s režisérem Zdeňkem Tycem cyklus Ještě jsem tady s podtitulem Tereza Brdečková hovoří s lidmi, kteří mají víc za sebou než před sebou. V roce 1999 byl tento pořad oceněn Syndikátem novinářů v soutěži Žijeme spolu jako nejlepší televizní pořad o seniorech. V roce 2017 Česká televize odvisílala televizní seriál Bohéma podle jejího scénáře. Jako redaktorka působila, nebo stále působí v Respektu, Lidových novinách, Týdnu, českém vysílání BBC a v Českém rozhlase. Je dcerou scenáristy a režiséra Jiřího Brdečky a manželkou písničkáře Jiřího Dědečka.

Bohéma není dokument

Jako autorka scénáře českotelevizního seriálu Bohéma, který měl premiéru v roce 2017, se spisovatelka setkala s vlnou kritiky. „Pořád jsem někde šmejdila po rozhlasech a novinách. Kdybych seděla doma, udělala bych lépe,“ reaguje na situaci a dodává, že tři měsíce kvůli odmítavým postojům a potřebě se veřejně bránit nebyla schopna žádné další práce: „Měla jsem ale dojem, že se věci mají uvést na pravou míru. Nepoužívali jsme žádné špatné historické prameny, byli jsme v právu.“


Pocity v mém životě pro mě nehrají příliš velkou roli. Jsou součástí toho, co dělám. Důležité jsou ale činy.Tereza Brdečková

Brdečková však přiznává, že z úst postav reálných českých umělců a politiků vycházely i věty někoho jiného. „To není dokument. Projev Zdeňka Štěpánka není kopií projevu, který Zdeněk Štěpánek pronesl ve skutečnosti. Pracuje se tam s úplně jinými prvky. Když máte tak krásnou větu jako “O nás, bez nás.“, tak přestože ji pronesl někdo jiný, vložíte ji této postavě do úst."

A o herci, který má v seriálu jednu z hlavních úloh, hovoří dál: „V Bohémě je situace, kde je Zdeněk Štěpánek v odboji. Zdeněk Štěpánek nikdy v odboji nebyl. To jsme si vymysleli, protože se nám to hodilo. Zajímavé je, že jeho rodině tohle vůbec nevadí. Na to nás nikdo neupozorňoval,“ dodává a reaguje tak na stížnosti vnuka zmíněného národního umělce, novináře Erika Taberyho, který se ohradil proti faktickým nepřesnostem.

Klub sirotků

Tereza Brdečková následovala stopy svého otce, scenáristy a režiséra Jiřího Brdečky. „Tatínkův vliv se projevoval velmi silně. Taky se dost kamarádíme s Trnkovými, Hoffmeisterovými nebo s Blankou Sokolovou. Já tomu říkám z legrace "Klub sirotků", ale oni by s tím nesouhlasili. A vždycky vidíme, že vliv našich otců byl velmi zásadní a důležitý."

Proč má ráda Tereza Brdečková kina? Poslechněte si celý rozhovor s hostem Barbory Tachecí >>
Spustit audio
autoři: Barbora Tachecí, Kateřina Chvátalová
  • Aktuální dění
  • Rozhovor
  • rozhovor
  • Tereza Brdečková
  • Bohéma
  • Barbora Tachecí