Září 1968 a každodennost nenormální normalizace. Rozpadá se svaz mládeže a začíná cenzura

31. srpen 2018

Okupační vojska se ještě nestáhla z měst a začíná září. Poodsuňme primárně politické události a povšimněme si těch „každodenních“.

Projevy našich vrcholných politiků z této doby jsou někdy zatlumené, jindy křečovité a ještě jindy vzbuzují falešné naděje. Začíná se objevovat slovo normalizace, prozatím ještě v ne zcela jednoznačném významu.

Ludvík Svoboda, Oldřich Černík a Alexandr Dubček v listopadu 1968

Přesto se některé procesy, jevy či výdobytky neztratily ze dne na den. Týkalo se to i vrcholných politiků – vybrali jsme ukázky z nahrávky, na které politici tzv. velké čtyřky pražského jara (Svoboda, Dubček, Černík a Smrkovský), výmluvně rozšíření o Gustáva Husáka, přiletěli anonymně na brněnské veletrhy.

Politici pak rozhlasovému reportérovi odpovídali na některé i velmi návodné otázky – vybrali jsme odpovědi Ludvíka Svobody, Oldřicha Černíka a Gustáva Husáka.

Bezprostřednost a odlehčená atmosféra jakoby patřily ještě před sovětskou okupaci. Další dvě ukázky pocházejí s Ostravy, kde si svatebčané připíjejí s Dubčekem a Černíkem a ti pak zamíří – ve svém volném čase, jak je zdůrazněno – na mítink s havíři.

Poradna pro soudní rehabilitace

Starost o spotřebitele byla v socialismu vždy až dojemná, zvláště když tehdejší náměstek ministra financí řekne, že po 20 letech budování zářných zítřků  „dvě třetiny mladých lidí ve městech a jedna polovina mladých lidí na vesnici nemá vůbec nic, když vstupujou do manželství“. Autoři spotřebitelského magazínu k tomu dodají skvěle vypracovaný kontext, kolik stojí nový byt, zařízení do něj (a co z nezbytností není na trhu). Z magazínu jsme vybrali alespoň nejdůležitější pasáže.

03772340.jpeg

Jedním z povzbuzujících motivů v hořké historické situaci měly být rozhovory se slavnými umělci, z rozhlasového archivu jsme vybrali dva: spisovatel Pavel Kohout hovoří poměrně optimisticky o tom, že přístup k zahraniční kultuře zůstane zachován, malíř Jiří Trnka odpovídá na otázku, zda a jak se soustředí v této těžké době.

Další vybrané ukázky ilustrují přesahy obrodného procesu – začíná pracovat poradna pro soudní rehabilitace a řízeně se rozpadá Československý svaz mládeže – stejně jako nastupující normalizaci: je obnovena a začíná pracovat cenzura. Lidé nadšeně chodí na Dubčekovy směny a prezident Svoboda přijímá na Hradě přední umělce  pop music a jindy zase vědecké pracovníky.

autor: Pavel Hlavatý
Spustit audio