Zaorálek: Nepočítejme s tím, že na podzim povolíme akce pro tisíce lidí. Tlak sice sílí, ale je to nereálné
„Jdeme těžkou cestou, kdy se snažíme vytvářet prostor pro kulturní a společenské akce, ale chuť lidí se scházet je prostě slabá. To nejsme schopni změnit – museli bychom odříznout lidi od médií, a to dělat nechceme,“ říká v Interview Plus ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).
Nejnovější zpřísnění opatření proti šíření koronaviru se od pondělí dotkne zejména kulturních a sportovních akcí – pod střechou se může sejít nejvíce 500 lidí. Při účasti na vnitřních akcích nad 100 lidí také platí povinnost nosit roušku.
Přál bych si, aby se nám současný režim, kdy část akcí povolujeme, podařilo držet i na podzim.
Lubomír Zaorálek
„Ale nepočítejme, že bychom se na podzim vraceli do normálu. A že bychom s hygieniky souhlasili s tím, aby se na září a říjen povolily akce nad 5 až 10 tisíc lidí. Ten tlak na to sílí, ale je to nereálné,“ zdůrazňuje Zaorálek s tím, že na podzim se epidemiologická situace určitě nezlepší a nelze tak počítat s návratem do normálu.
Stanu se stavbyvedoucím, plánuje Zaorálek
V září také začnou jednání o rozpočtu na rok 2021. „Paní ministryně jasně řekla, že to budou nejtvrdší vyjednávání v historii. Ona sama půjde příkladem s restrikcemi v rozpočtu,“ říká o šéfce státní kasy Aleně Schillerové (za ANO).
„Strašně bych si přál, abych měl stejnou sumu peněz na regionální divadla a orchestry. Kultura patří mezi ohrožené oblasti,“ doufá ministr kultury.
„Máme 500miliardový deficit, ale z toho 220 miliard je výpadek daní. To nejsou peníze, které bychom měli na rozdávání, skoro polovina těch peněz vůbec neexistuje,“ dodává.
Čtěte také
Zaorálek počátkem roku v rozhovoru pro Český rozhlas Vltava oznámil plán rekonstrukce a výstavby nových kulturních zařízení v regionech. Dnes ubezpečuje, že tento záměr není odložen:
„Vláda si uvědomuje, že když přijde recese a ve firmách klesají investice, tak nastupuje stát a musí ty investice zvýšit. Na tom je shoda. Žádal jsem o 2,7 miliardy na investice v oblasti státních kulturních institucí a miliardu jsem získal už na tento rok,“ uvádí ministr.
Není pro mne jednoduché to utratit, tak jsem si říkal, že se stanu stavbyvedoucím. Jde nám o to, aby se ekonomika úplně neutlumila.
Lubomír Zaorálek
Poukazuje na to, že vláda se chce z hospodářské krize proinvestovat i že investice v řádu stovek milionů korun se v rámci kultury dějí – peníze například mohou jít na stavbu depozitářů.
Je kultura stále popelkou? Poslechněte si celé Interview Plus ze záznamu.
Související
-
Zaorálek: Víc lidí na představeních a nižší DPH pomůžou divadlům i hudebníkům
Do divadla a kina nebo na koncert může od pondělí 8. června přijít i pět set lidí najednou. Podle ministra Lubomíra Zaorálka (ČSSD) právě to kultuře pomůže.
-
Jan Konvalinka: Roušky v autě a při sportu byly absurdní. Na podzim bychom je ale nosit měli
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) prohlásil, že by se povinné nošení roušek v hromadné dopravě mohlo na podzim vrátit. Je to správně?
-
Neseme si v sobě 19. století. Bez něj nepochopíme současnost, míní kunsthistorik Urban
Důvody, které mě loni k vedly k rezignaci na funkci ředitele Sbírky umění 19. století a klasické moderny v Národní galerii, přetrvávají, říká kunsthistorik Otto M. Urban.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.