Zaorálek: ČR se připojila k prohlášením klimatického summitu OSN v New Yorku
O mezinárodním klimatickém summitu OSN v New Yorku mluvila v reportáži pro Ranní Plus zpravodajka Lenka Kabrhelová a ředitel Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy Bedřich Moldan. Moderují Jan Bumba a Michael Rozsypal.
Velký klimatický summit Organizace spojených národů, který se v úterý konal v sídle OSN v New Yorku chce znovu upoutat pozornost veřejnosti k problému, který podle vědců ohrožuje celé lidstvo.
Mezinárodního summitu se zúčastnili čelní představitelé více než 120 států. Součástí akce byly početné zástupy demonstrantů v ulicích New Yorku, kteří se snažili podpořit globální řešení klimatických změn.
„Odklon od fosilních paliv se v USA nekoná, ale debata o nich je živá,“ uvedla v Ranním Plusu zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová.
Potvrzuje to i rozhodnutí dědiců rodiny Rothschildů, kteří se rozhodli prodat své investice do fosilních paliv a chtějí se soustředit na obnovitelné zdroje. Připojili se tak k velké celosvětové koalici stovek osob i institucí, které přechod na obnovitelnou energii prosazují.
„Žádná země není schopná čelit takové globální hrozbě sama,“ vyzval na summitu ke světové akci Obama. Upozornil, že současná generace je první, která důsledky změn klimatu pociťuje, a zároveň tou poslední, která s nimi může něco dělat.
Řada zemí na summitu ohlásila konkrétní závazky v podobě vkladu stovek milionů dolarů do takzvaného zeleného klimatického fondu. „Česká republika se zavázala do fondu vložit 5,5 milionů amerických dolarů,“ řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.
Podle ministra se ČR jednoznačně staví za iniciativu Světové banky, která se týká omezování uhlíkové ekonomiky.
Strach z klimatických „černých pasažérů“
Ředitel Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy Bedřich Moldan zhodnotil summit pozitivně.
„Je důvod k optimismu v tom, že tak velké shromáždění přiláká pozornost k tématu a jednotlivé státy samy naznačí, jaký bude jejich postoj k závěrečnému vyjednávání, které bude příští rok v Paříži.“
Nebylo v plánu dospět k jakékoli základní mezinárodní dohodě, vysvětlil Moldan. „Je to velmi důležitá politická příprava, aby státy poznaly stanoviska těch ostatních a vyložily stanoviska svá.“
Největší překážkou pro prosazení změn je obava o tzv. černé pasažéry, kdy některé státy opatření na ochranu klimatu provedou, zatímco ostatní ne. „I v České republice si říkáme: jsme malí, proč bychom měli trpět, když velcí hráči jako USA nebo Čína se nechovají, jak by měli."
„Celý přechod na novou energetiku je záležitost technologicky, ekonomicky a politicky nesmírně složitá," shrnul ředitel Centra pro otázky životního prostředí.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.