Záminky pro odvolání Okamury jsou legrační. Jde o snahu zvrátit výsledek voleb, tvrdí komunista Skála

7. březen 2018
Tomio Okamura

Poslanci by na středeční mimořádné schůzi měli rozhodovat o odvolání místopředsedy Sněmovny Tomia Okamury z SPD. Důvodem jsou jeho výroky o koncentračním táboře pro Romy v Letech u Písku. Mimořádnou schůzi iniciovali lidovci poté, co se jim návrh na odvolání nepodařilo zařadit na program té řádné.

Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek připomíná, že nevhodných výroků se dopustili i další členové SPD, například poslanec Miloslav Rozner, který mluvil o „neexistujícím pseudokoncentráku“.


Ve středu odpoledne začala mimořádná schůze Sněmovny o možném odvolání šéfa SPD Tomia Okamury z funkce jejího místopředsedy. Poslanci nakonec ale neschválili program mimořádné schůze, na hlasování o odvolání Okamury z funkce místopředsedy Sněmovny tedy nedošlo. Více na iRozhlas.cz >>

„Jsem přesvědčen, že strana reprezentující tyto názory by neměla mít svého člověka ve vysoké ústavní funkci, protože to poškozuje Českou republiku,“ zdůrazňuje Bartošek. Pokud prý tento způsob vyjadřování neodmítneme, může se v budoucnu otočit proti komukoli jinému.

Nejdříve ovšem bude třeba schválit program mimořádné schůze, k jejímu svolání totiž Bartošek shromáždil jen 86 podpisů. „Bude to otázka svědomí jednotlivých poslanců především za hnutí ANO. Vím, že mezi nimi stateční jsou, a věřím, že hodnoty lidských práv v jejich rozhodování zvítězí,“ doufá Bartošek.


Útok proti Tomiu Okamurovi vedou ty samé síly, kterého ho vedly i proti Zdeňku Ondráčkovi.Josef Skála

Naopak podle místopředsedy KSČM Josefa Skály jsou záminky pro Okamurovo odvolání legrační. „Pan Okamura je jednou z překážek tomu, aby se podařil pokus o zvrácení výsledků říjnových voleb, tedy vítězství protestních hlasů,“ tvrdí.

„Kruhy, které se vydávají za jediné pravé demokraty, očividně volby prohrály, krčí se ve Sněmovně a zuby nehty se snaží poměry nějak zvrátit, aby se dostaly blíže výkonné moci,“ dodává Skála.

Bartošek naproti tomu odmítá, že by za jeho iniciativou byla snaha o zvrácení povolebního vývoje. „Zásadní je, že některé věci nemůžeme překrucovat. Komunistický režim byl totalitní a upíral lidem práva, holokaust ničil životy na základě etnika a vyznání. O tom není možné mlčet a tyto věci tolerovat,“ oponuje.


Některé pravicové kabinety přicházely k moci s výkřiky o Noci dlouhých nožů. A kupodivu to pánům lidovcům nevadilo.Josef Skála

Ostatně i další z místopředsedů KSČM Jiří Dolejš označil Tomia Okamuru za fašizujícího xenofoba. Podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského pak byly Okamurovy výroky neonacistické a předseda SPD se vůbec neměl dostat do vedení Sněmovny.

„To jsou účelové nálepky, které odmítám podpořit. Tady se třicet let brutálně znevažuje pravda o tom, kdo nás osvobodil a jaké oběti přinesl. Boří se sochy hrdinů boje proti fašismu typu Jana Švermy a zlehčují se zločiny těch, kdo se posléze srotily do všelijakých sudetoněmeckých landsmanšaftů. To je mnohem brutálnější než to, co nešťastně a hloupě zaznělo z úst některých představitelů SPD,“ reaguje Skála.

Spustit audio
  • Aktuální dění
  • Rozhovor