Zámek ve spárech vojsk

31. červenec 2009

Pro většinu Čechů byl zámek v Děčíně zapsán především jako jedno se sídel sovětských vojáků. Pro děčínské obyvatele se stal symbolem roku 1989, kdy po odsunu vojsk začali místu vracet dřívější lesk a slávu.

V roce 1991 přejímalo město objekt v katastrofálním stavu. První prohlídky prakticky vylučovaly možnost zachovat zámek mezi památkami. Nejčastěji se mluvilo o přestavbě na hotel. Dokud nepřišlo jaro roku 1996. V té době se totiž zřítilo jihovýchodní nádvoří zámku. Obrovská díra od skály až po střechu, zhruba 12 metrů vysoká a 5 metrů široká, se paradoxně stala skvělou motivací pro rychlá jednání. Podařilo se sehnat finanční prostředky, byla zahájena velká rekonstrukce a při ní objevena řada původních materiálů, které zámku zachovaly statut památky.

Na děčínský zámek se nakonec usmálo štěstí. Ovšem trvalo to doslova staletí, než se podařilo vymanit objekt z vlivu vojsk. Sovětští vojáci totiž zdaleka nebyli jediní, kteří se na stavu zámku podepsali. První vojáci k objektu patřili už v 18. století. Nebo spíše měli patřit, protože zámek měl statut pevnosti, který císař Josef II. zrušil až v roce 1778. Tehdejší majitel, Jan Josef Thun, tak svou péči o zámek soustředil do oprav toho, co armády v areálu poničily při svém neustálém dobývání.

Dlouhá jízda

Éra první republiky
Adresou pro vojáky se zámek v Děčíně stal s počátky první republiky, tedy ještě v době, kdy patřil rodu Thunů. Tehdejší události připomíná Mgr. František Šuman, kurátor sbírkových fondů a zástupce ředitelky zámku.

Opravované jižní křídlo děčínského zámku

Příchod německých vojsk
"Relativně v pořádku" zámek zůstává také po příchodu německých vojáků.

Opravované jižní křídlo děčínského zámku

Děčín "v péči" PTP
Situace zámku se dramaticky mění po druhé světové válce. Především po roce 1948, jak už připomíná Mgr. František Šuman.

Opravované jižní křídlo děčínského zámku

Co je natřené - to je čisté
Pomocné technické prapory pak objekt předávají do správy jednotky, která je z pohledu tehdejší republiky na opačném pólu zájmu.

Opravované jižní křídlo děčínského zámku

Konečná destrukce
Konec 60. let přivádí do Děčína sovětské vojáky. Ve vzpomínkách starousedlíků dodnes ožívají obrazy soch natřených stříbřenkou a řada dalších "úprav", které byly poprvé veřejně předvedeny po odchodu vojsk v 90. letech.

Opravované jižní křídlo děčínského zámku

Více než tisíc let...
Dějiny zámku v Děčíně sahají hluboko do 10. století. Sama stavba prošla mnohými proměnami a stala se domovem několika významných rodů. O tom všem bude speciální vydání Monitoru 3.8. od 10 hodin.

Ještě něco navíc...
3. srpna na našich stránkách najdete také audioslideshow z prohlídky zámku a řadu fotografií z archeologického průzkumu.Růžová zahrada

Inter arma silent musae
Pokud se rozhodnete jet do Děčína na výlet, můžete navštívit také speciální výstavu, která bude do 31. prosince probíhat ve sklepeních západního křídla. Jak už název "mezi zbraněmi múzy mlčí"napovídá, věnuje se vojenskému využití děčínského zámku. Na vlastní oči můžete vidět řadu fotografií, o kterých už se zmínil Mgr. František Šuman.

Odhalené fresky v Růžové zahradě
autor: Adriana Krobová
Spustit audio

Více z pořadu