Zakladatel soukromých škol Kania zvažuje prodej mezinárodnímu řetězci. Možná příští rok, bojuji se svým egem, říká

3. říjen 2023

Podnikatel Ondřej Kania po 11 letech od založení původní skupiny JK Education, nyní Consilium, jedná se zahraničními investory. Cílem je možnost začlenit skupinu provozující soukromé školy u nás, v Chorvatsku a ve Španělsku do jednoho z prestižních globálních vzdělávacích řetězců. Kania to řekl v pořadu Peníze a vliv Českého rozhlasu Plus. Odmítl ale, že by kupce nějak aktivně hledal.

Ne. My určitě kupce nehledáme, to v žádném případě. Je to naopak. V posledních letech jsem oslovován poměrně permanentně ze strany strategických globálních investorů, uvedl Kania.

Čtěte také

Jednání je tak podle něj ve fázi, kdy ho pozvou například do Spojených států, Dubaje nebo Asie, kde mají řetězce své školy. Baví se pak o tom, že v případě propojení by s nimi jeho skupina mohla sdílet vyspělé technologie, výměnné pobyty studentů i učitelů.

Pokud by se naše školy mohly stát součástí top tří čtyř nejprestižnějších sítí soukromých škol a zároveň bychom si já i můj management zachovali velmi silná práva, abychom nemohli být ovlivňováni v denním řízení a ve změně koncepcí, tak si myslím, že by to bylo skvělé. Byl by to sen. Je ale otázka, jestli je takový sen uskutečnitelný. Letos určitě ne,” vysvětlil Kania. Příští nebo přespříští rok možná ano, dodal.

Brzdou bude ješitnost

Určitou brzdou v rozhodnutí o prodeji je podle něj i jeho ješitnost, protože by přišel o kontrolu nad celou skupinou, kterou vybudoval. Původně se společníkem, kterého poté za pomoci investičního fondu vykoupil. V roce 2021 pak získala ve skupině zhruba čtvrtinový podíl finanční skupina J&T, která mu nyní dává v rozhodování volnost.

Čtěte také

Do skupiny Consilium patří celkem 11 škol, od jeslí a školek přes základní školy až po střední, vzdělávací agentura JK Education a vzdělávací veletrhy. Skupina podle Kaniy vydělává řádově desítky milionů korun ročně a stejné sumy také investuje. Nyní dokončuje vzdělávací kampus v Nuslích. Podle časopisu Forbes lze hodnotu skupiny odhadovat na vyšší stovky milionů korun.

Výuka na školách podle Kaniy prochází a ještě projde díky novým technologiím výraznými změnami. Podle něj by šla až pětina učitelů nahradit digitálními technologiemi.

Právě platy učitelů jsou pro školství obrovskou položkou. Ve státním sektoru, který ovlivňuje i soukromý, se od příštího roku zvýší v průměru na 130 procent průměrné mzdy roku 2022, což znamená pro pedagoga zhruba 52,5 tisíc korun měsíčně hrubého.

Čtěte také

Když srovnám nominálně hrubé mzdy například s Polskem, Slovenskem, Maďarskem, Chorvatskem, tak ty české, zvlášť po tom navýšení v příštím roce, budou poměrně vysoko. Vím, jaké jsou mzdy ve Španělsku, respektive my máme školu v Katalánsku a tam jsou o něco málo vyšší, než jsou v Česku. Řekl bych, že to je v nižších jednotkách procent. V Česku je ale podle mě poměrně netransparentně nastaveno odměňování managementu škol a tam si myslím, že mzdy ředitelů včetně bonusů jsou v Česku určitě vyšší, než jsou například v Katalánsku,” popsal.

Poslechněte si celé Peníze a vliv v audiozáznamu. Moderuje Jana Klímová.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.