Zákaz cestování pro špatné občany. Kontroverzní bodový systém většina Číňanů vítá, říká odborník

4. březen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Voják před Velkým sálem lidu v Pekingu
0:00
/
0:00

Čína zakázala milionům svých občanů cestovat. 17,5 milionu Číňanů si nesmí koupit letenku a 5,5 milionu ani jízdenku na rychlovlak. Podle analytika projektu Sinopsis Filipa Jirouše jde o lidi, kteří nebyli schopni splatit své dluhy nebo se nepodřídili rozhodnutí soudu a ocitli se tak na černé listině.

Adam Černý: Jak se sledují osobní data na Západě a v Číně

Adam Černý

Kdekdo chápe, že když žádá o půjčku či hypotéku, tak se jeho budoucí věřitel shání po údajích dosvědčujících klientovu úvěrovou spolehlivost.

V souvislosti s hodnocením sociálního kreditu svých občanů Čína zavádí i kontroverzní bodový systém. Špatným občanem se tak stává třeba ten, kdo vyjadřuje nesouhlasné politické názory, neplatí pokuty, nebo hlásá „chybné informace.

Bodový systém je podle Jirouše v experimentální fázi a existuje v přibližně patnácti verzích – všechny ale pracují s metodou cukru a biče. Odměnou tak může být například možnost půjčovat si nejrůznější věci bez záloh, výhodnější bankovní půjčky nebo přístup k lepším seznamovacím aplikacím.

Předpokládáme, že takto to bude od roku 2020, kdy plánují ten systém zavést celonárodně, fungovat.
Filip Jirouš

„Vše je řízeno z ústředí, součástí projektu je i velké sjednocování databází napříč ministerstvy a lokálními úřady,“ přibližuje expert s tím, že systém si vyžádá nasazení velkého počtu úředníků, zároveň se ale počítá s velkým využitím moderních technologií, umělé inteligence nebo analýzy velkých dat.

A jak se na celý projekt dívají samotní Číňané? To je podle Jirouše obtížné zjistit. „Ale z reakcí, které máme, a z různých méně formálních výměn vyplývá – a možná je to kuriózní a pro nás nepochopitelné – že většina společnosti to do určité míry vítá,“ uvádí.

Ze strany čínské vlády jde prý totiž o chytrou reakci na fakt, že po divokém a chaotickém nástupu kapitalismu si už Číňané nemohou tolik věřit. „Dochází k podvodům od obcházení potravinových a hygienických regulí až po vyložené podvody, kdy někdo zmizí s celým kapitálem firmy,“ vysvětluje Jirouš.

autoři: Michael Rozsypal , ert
Spustit audio

Související