Zákaz cestování pro špatné občany. Kontroverzní bodový systém většina Číňanů vítá, říká odborník
Čína zakázala milionům svých občanů cestovat. 17,5 milionu Číňanů si nesmí koupit letenku a 5,5 milionu ani jízdenku na rychlovlak. Podle analytika projektu Sinopsis Filipa Jirouše jde o lidi, kteří nebyli schopni splatit své dluhy nebo se nepodřídili rozhodnutí soudu a ocitli se tak na černé listině.
Adam Černý: Jak se sledují osobní data na Západě a v Číně
Kdekdo chápe, že když žádá o půjčku či hypotéku, tak se jeho budoucí věřitel shání po údajích dosvědčujících klientovu úvěrovou spolehlivost.
V souvislosti s hodnocením sociálního kreditu svých občanů Čína zavádí i kontroverzní bodový systém. Špatným občanem se tak stává třeba ten, kdo vyjadřuje nesouhlasné politické názory, neplatí pokuty, nebo hlásá „chybné informace“.
Bodový systém je podle Jirouše v experimentální fázi a existuje v přibližně patnácti verzích – všechny ale pracují s metodou cukru a biče. Odměnou tak může být například možnost půjčovat si nejrůznější věci bez záloh, výhodnější bankovní půjčky nebo přístup k lepším seznamovacím aplikacím.
Předpokládáme, že takto to bude od roku 2020, kdy plánují ten systém zavést celonárodně, fungovat.
Filip Jirouš
„Vše je řízeno z ústředí, součástí projektu je i velké sjednocování databází napříč ministerstvy a lokálními úřady,“ přibližuje expert s tím, že systém si vyžádá nasazení velkého počtu úředníků, zároveň se ale počítá s velkým využitím moderních technologií, umělé inteligence nebo analýzy velkých dat.
A jak se na celý projekt dívají samotní Číňané? To je podle Jirouše obtížné zjistit. „Ale z reakcí, které máme, a z různých méně formálních výměn vyplývá – a možná je to kuriózní a pro nás nepochopitelné – že většina společnosti to do určité míry vítá,“ uvádí.
Ze strany čínské vlády jde prý totiž o chytrou reakci na fakt, že po divokém a chaotickém nástupu kapitalismu si už Číňané nemohou tolik věřit. „Dochází k podvodům od obcházení potravinových a hygienických regulí až po vyložené podvody, kdy někdo zmizí s celým kapitálem firmy,“ vysvětluje Jirouš.
Související
-
V Číně existuje národní nespokojenost. Kdy a v co přeroste, si ani netroufnu odhadnout, tvrdí ekonom
Americký prezident oznámil, že od 1. března cla na čínské zboží nezvýší. Kdo je dnes Čína? Otázky pro ekonoma Karlovy univerzity a think-tanku CERGE-EI Viléma Semeráka.
-
V Číně je naprosto běžné, aby firmy špehovaly Západ, tvrdí sinolog
USA dlouhodobě vyčítá firmám Huawei a ZTE, že jejich telekomunikační zařízení sledují Američany a pracují pro čínskou vládu.
-
Miliony občanů Číny se ocitly na černé listině. Komunistická strana zakázala cestování ‚nespolehlivým‘
Nedůvěryhodným občanem se podle činského systému může stát třeba i ten, kdo venčí psa bez vodítka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.