Záhadný člen Franklinovy expedice

14. červenec 2011
Monitor

Moderní forenzní analýza znovu identifikovala jednoho ze členů ztracené Franklinovy expedice. Kostra z ostrova Krále Williama zřejmě nepatřila námořníkovi, ale skotskému lodnímu lékaři.

V roce 1845 se britská polární expedice snažila najít severozápadní průjezd, který by severní Atlantik spojoval s Beaufortovým mořem u severního pobřeží Aljašky. Velitelem expedice byl Sir John Franklin. Výprava skončila tragicky. Lodě Erebus a Terror na dlouhé měsíce uvěznil led a Franklin zahynul. Zbytek posádky učinil zoufalé rozhodnutí, opustil lodě a vydal se na cestu přes kanadskou Arktidu. Nikdo z nich nepřežil.

Pátrání po ztracené Franklinově expedici bylo dlouhé a bezvýsledné. V roce 1869 však inuitský průvodce zavedl Brity k mělkému hrobu s kostrou bílého muže na ostrově Krále Williama. Hrob se nachází asi 200 km od míst, kde led uvěznil Franklinovy lodě. Kompletní kostra byla poslána do Anglie, kde ji měl identifikovat renomovaný biolog Thomas Huxley. Na základě zlatých zubů a vystupující brady došel k závěru, že mužem z ostrova je poručík Henry Le Vesconte. Thomas Huxley se však mýlil. Britští vědci, kteří dostali šanci znovu prozkoumat kostru, mimo jiné změřili koncentrace izotopů stroncia a kyslíku v kostech a zubní sklovině. Výsledky ukázaly, že muž nepocházel z Devonu jako poručík Henry Le Vesconte, ale ze severní Británie. Tento fakt spolu s forenzní rekonstrukcí tváře naznačují, že kostra může patřit skotskému lodnímu lékaři a vědci Harry Goodsirovi.

Na otázku, co nešťastného doktora zabilo, vědci zatím odpověď nemají. Vyloučili kurděje i to, že by muž vyhladověl k smrti. Někteří historici se domnívají, že Franklinova posádka podlehla otravě olovem ze zařízení, které jim vyrábělo pitnou vodu. Dokázat to se zatím nepodařilo, protože vysoké koncentrace olova obsahují kosti všech Britů z viktoriánské éry.

Zdroj: Journal of Archaeological Science

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu