Vyrazte do pražské ZOO za rostlinami. Mají stejně důkladnou péči jako zvířata, říká odbornice

12. červenec 2018

Největší audioportál na českém internetu

Flora ve výbězích je pečlivě volena tak, aby se zvířata cítila jako doma | Foto: Martin Čuřík

Zoologická zahrada Praha úspěšně láká zástupy návštěvníků na svůj bohatý výběr expozic a pavilónů, kterým vévodí zvířata. O tom, jak se zde žije také rostlinám a jakou mají roli, hovořila v Magazínu Leonardo Eva Caková z pražské ZOO.

„Rostliny do výběhů pro zvířata vybíráme podle přirozeného prostředí daného zvířete,“ uvedla odbornice.

Podle ní rostliny hrají zvláště důležitou roli v pavilónu Indonéské džungle. „Zrovna plánujeme obnovu tamní zeleně... Máme kolegu z Botanické zahrady, který nám radí, co koupit a jak s tím naložit.“

„Specifikum rostlin ve výbězích je to, že nesmí být chemicky ošetřovány proti škůdcům, kvůli zvířatům. To znamená, že se musíme o rostliny hodně dobře starat a používat biologickou ochranu.“

To v praxi znamená vysadit různé parazitické roztoče a hmyz. „Na každé rostlině je vlastně taková mikroskopická zoologická zahrada a škůdci také bojují o svůj život.“

Například lidoopově ve výběhu žádné rostliny nemají. „Na tak malém prostoru by všechno vykáceli a vyrvali. V přírodě se pohybují na velkém prostoru, ale v malém výběhu porosty poničí během týdne.“

Pro zvýšení povědomí o významných dřevinách v areálu pražské zoologické zahrady funguje už druhým rokem informační systém. Ten jsme připravili s panem architektem Součkem, který prošel celou zoologickou zahradu a vytipoval zajímavé stromy... Když dnes projdete areálem, najdete stromy se jmenovkou a určením druhu, a na internetu jsou ke každému další informace.
Eva Caková

Dokladem nezbytné a náročné péče o floru může být pavilon Sečuán. „Ten hostí rostliny a ptáky z podhůří Himaláje. Potýkáme se nejen se škůdci, ale i s vlivem ptáků. Ti rostliny pokálejí, takže je potřeba je ručně omývat houbičkou a lístek po lístku exkrementy otírat.“

Příčina tohoto jevu je prý podobná jako v případě lidoopů. „Zvířata jsou opět v uzavřeném pavilonu, takže nemají kam vylétnout, mají jen těch pár rostlin.“

Pražská ZOO ale oplývá zelení i mimo výběhy, expozice a pavilony, a velká část dřevin je v ostatních částech areálu. „Preferujeme rostliny, které vydrží nejvíc, tím spíš, že je období sucha. Proto se snažíme udržovat domácí rostliny, tedy duby, buky a podobně.“

„Největší radost nám momentálně dělá expozice v Rákosově pavilonu. Tropické rostliny, které jsme sázeli loni na podzim teď úžasně rostou, protože expozice ještě není otevřená a ještě v ní nejsou ptáci, takže nám to nikdo neničí,“ shrnula Eva Caková.

autoři: Josef Kluge , oci

Mohlo by vás zajímat