Výbuch v iráckém parlamentu

13. duben 2007

Kde jinde než právě v parlamentní jídelně by mělo být nejbezpečněji? Tak se už od včerejška ptají prostí Iráčané, kteří byli nuceni zvyknout si na každodenní útoky tak jako jsme si třeba u nás zvykli na rozmary dubnového počasí. Tentokrát se nálož podařilo propašovat až mezi poslance, což se dá považovat za dosud nevídaný úspěch pachatelů, kteří pravděpodobně patří k irácké odnoži Al Kajdy.

První zprávy mluvily o 8 obětech, z toho tři měli být poslanci. Některé zdroje dnes už uvádějí jen jediného mrtvého poslance. I v nejoptimističtějším případě je to ovšem zpráva velmi špatná, protože útočníkům v tomto případě nešlo v první řadě o počet mrtvých, ale o fakt, že šlo o symbolický úspěch, ne-li přímo o facku do tváře bagdádské vládě i americké armádě. Čtvrteční výbuch se odehrál uvnitř parlamentní budovy, která leží v tzv. zelené zóně, tedy obzvláště střežené oblasti Bagdádu, kde sídlí důležité instituce. Až dosud se nikomu nepodařilo detonovat výbušninu přímo v politickém srdci nového režimu.

V Bagdádu se nyní horečně pátrá a všude panují zvýšená bezpečnostní opatření. Všichni se ptají, jak je možné, že někdo mohl nálož propašovat skrze několikanásobnou kontrolu dovnitř. Podle CNN bylo nutné překonat nejméně pět stanovišť. První je hlídka amerických a iráckých vojáků u hlavního vstupu do zóny, druhé je ohledání psem cvičeným na hledání výbušnin, třetí je peruánská hlídka, čtvrtý rentgenový detektor a u vchodu do parlamentu ještě jednou prověřuje příchozí irácká ochranka. Později stráže objevily další výbušniny připravené k použití.

Zatím se zdá, že pes je zakopán ve faktu, že určité osoby, například ochranka některých politiku, se prostě už neprohlížejí. Právě mezi příslušníky ochranky a nebo zaměstnanci jídelny nyní vyšetřovatelé hledají směr pro další vyšetřování.

Ve čtvrtek se povstalcům přitom povedl hned dvojí symbolický zásah. Několik hodin před explozí v parlamentní jídelně vylétl do vzduchu nákladní automobil zaparkovaný u mostu Sarafíja, jednoho z nejdůležitějších přejezdů přes Tigris v moderní části Bagdádu. Tento most, který kdysi vybudovali Britové, exploze značně zničila. Ve vodě přitom skončilo několik automobilů i s posádkami, celkový počet obětí se odhaduje na 8. Tak jako v případě parlamentu, na němž nálož vybuchla v době, kdy se poslanci scházeli na oběd, i v případě mostu Sarafíja byla nálož odpálena v okamžiku, kdy začíná ranní shon.

V jistém smyslu tyto atentáty vyvolaly větší rozruch ve Washingtonu než v samotném Bagdádu. Iráčané podobné útoky zažívají denně, to jen neobvyklé místo výbuchu v parlamentu vyvolalo mezinárodní pozornost. Washington se ale sám sebe musí ptát, jak je možné, že se zatím nedaří navzdory dvouměsíčnímu zvýšenému úsilí příval útoků zastavit. Vždyť Pentagon už zahájil vysílání dalších celkem 30 tisíc vojáků, i když jejich přísun má skončit až v červenci.

Vládní experti sice uvádějí, že došlo k poklesu atentátů v Bagdádu, v březnu prý šlo oproti únoru o šest-a-dvacetiprocentní pokles. Na druhou stranu byly zvýšenou americkou přítomností v hlavním městě povstalecké aktivity vytěsněny na venkov, kde se zvýšená přítomnost zahraničních vojáků nebo irácké policie neprojevila. Právě proto někteří Iráčané v jistém smyslu čtvrteční atentáty přivítali - podle jejich názoru mohou vyburcovat zodpovědné činitele k tomu, aby více zasahovali proti příčinám teroru a boji proti pronikání bojovníků přes hranice, a nesoustředili se na vlastní bezpečí uvnitř "superchráněné" zelené zóny.

Sami iráčtí poslanci dnes navzdory pátečnímu dni modliteb zasedali na zvláštní schůzi, která měla dát najevo odhodlání pokračovat v rozdělané práci. V Iráku samotném totiž údajně začínají věřit ve zlepšení. Podle zpravodaje listu Christian Science Monitor obyvatelé Bagdádu začali chodit do restaurací, do parků a na delší nákupy. Také arabsko-americký politolog Fuád Adžámí se v dnešním vydání Wall Street Journal podivuje nad nesouladem mezi panikou, která po útocích vládne ve washingtonských úřadovnách, ve srovnání s opatrným optimismem v ulicích Bagdádu. Podle Adžámího přinejmenším v některých oblastech vstupuje boj o vytvoření stability v Iráku do závěrečné fáze.

S tím by asi nesouhlasili lidé z Mezinárodního červeného kříže, kteří pracují v Iráku. Ti tvrdí, že humanitární situace v zemi se i nadále zhoršuje. Pokud ovšem za bernou minci vezmeme rostoucí množství zmrzliny, kterou Iráčané koupí a sní na ulici - takříkajíc teroristům navzdory - zdá se, že věci se možná ubírají dobrým směrem.

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci Rádio na přání .

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.