Vražda Valída Ajdu
Bejrútem dnes prošel průvod tisíců lidí. Vyprovázeli na poslední cestě poslance Valída Ajdu, zavražděného ve středu pozdě odpoledne. Ajdu právě odjížděl ze sportovního areálu jednoho z předních fotbalových klubů, když v blízkosti jeho automobilu explodovala ukrytá nálož, která zabila nejen jeho, ale také jeho syna, dva tělesné strážce, a dalších šest náhodných kolemjdoucích.
Prsty libanonských vládních představitelů okamžitě ukázaly na Sýrii. Valíd Ajdu byl předním představitelem proti-syrsky orientovaného Bloku budoucnosti Saada Harírího. Konec konců i Harírího otec Rafík Harírí byl před dvěma lety zavražděn podobným způsobem. Včerejší nálož vážila 80 kilogramů a byla odpálená na dálku. Obojí nese rukopis tajné služby, která, na rozdíl od většiny soukromníků, může sehnat tak velké množství výbušniny, nenápadně s ním manipulovat a pak na dálku spolehlivě odpálit. Sám fakt, že nešlo o sebevražedný útok, ukazuje tímto směrem. Sýrie ovšem, podobně jako případě vraždy Harírího, jakoukoli vinu popřela a atentát odsoudila.
Vražda Valída Ajdu ovšem bezesporu dále komplikuje postavení protisyrské prozápadní vlády premiére Siniury. Její těsná většina v parlamentu se dále zmenšila. Jeden z ministrů dokonce tvrdí, že provládní poslanci jsou systematicky fyzicky odstraňováni, aby nakonec vláda mohla padnout. Opozice, většinou prosyrsky orientovaná, už ostatně dávno tvrdí, že současná vláda není legitimní a musí odejít od moci.
Na počest Sudovy smrti byly dnes zavřeny školy, úřady, banky i obchody. Už včera se před domem mrtvého poslance srotil rozlícený dav, který pálil pneumatiky a provolával nepřátelská hesla. Velmi zlobnou atmosféru měl i dnešní pohřební průvod asi dvou a půl tisíce lidí. Lidé spílali prosyrskému prezidentu Libanonu Lahúdovi, a volali po pomstě na syrském vládci Bašáru Asadovi.
Včerejší atentát byl už šestou vraždou protisyrského aktivisty. Odstranění významného vůdce Rafíka Harírího v únoru roku 2005 odstartovalo u části libanonské společnosti aktivní odpor proti syrské okupaci jejich země. Ta nakonec musela z Libanonu odejít, i když se odchodem, který proběhl pod mezinárodním nátlakem, nikdy nesmířila. Každá další vražda tohoto typu, která se od té doby v Libanonu odehrála, toto napětí zvyšuje, a bude tomu tak i tentokrát.
Libanonský premiér Fuad Saniura vyzval ke schůzce představitelů ostatních arabských států. Obrátil se na Ligu arabských států, Egypt, Saúdskou Arábii, a také Kuvajt, Katar a Spojené arabské emiráty. Jejich mezinárodně politické i finanční váhy hodlá využít proti Sýrii. Jeden z předních představitelů protisyrsky orientovaného bloku Saad Harírí dokonce nazval Sýrii "teroristickým režimem" a vyzval k jejímu hromadnému bojkotu ze strany ostatních arabských sousedů.
K atentátu došlo v době zesíleného napětí v Libanonu. Během několika týdnů po celé zemi explodovala řada náloží, při nichž zahynulo několik náhodných obětí. Tyto výbuchy možná souvisejí s napjatou situací v palestinském uprchlickém táboře Nahr Bárid. Tam už se libanonské armádě několik týdnů nedaří zpacifikovat povstaleckou skupinu Fatah-al-Islám, která se na území tábora zabarikádovala. Při těchto bojích zahynulo již téměř 150 lidí. Na začátku nebylo jasné, kde se bojovníci Fatah-al-Islámu vzali, ale dnes už o nich libanonská vláda hovoří jako o syrských agentech. Například libanonský premiér Saniura je nazval "gangem poslaným přes hranice", čímž jasně naznačil, že se domnívá, že i krize v táboře Nahr al Bárid je uměle vyvolaný problém, který má destabilizovat Libanon.
Je pravda, že boje v Nahr al Báridu a vražda Valída Ajdu se časově překrývají s posledními kroky, které vedly k ustavení mezinárodního tribunálu, který by měl vyšetřit zmíněnou dva roky starou vraždu Rafíka Harírího. V Libanonu se všeobecně předpokládá, že tuto vraždu má na svědomí Sýrie, nebo přinejmenším její libanonští pomocníci. V každém případě prosyrské síly v Libanonu dělají vše pro to, aby k ustavení tribunálu nedošlo. To se však zřejmě nepodaří.
Ajdú byl usmrcen tři dny poté, co vešla v platnost rezoluce Rady bezpečnosti OSN, jež povede k ustavení zmíněného tribunálu. Libanonští soudci už začali vybírat dvanáct právníků ze svých řad, kteří budou tribunálu dáni k dispozici. Ve vazbě je devět podezřelých, ale pokud je pravda, že Harírí byl zavražděn na příkaz z Damašku, pak ty největší a nejdůležitější ryby jsou a také zůstanou mimo dosah soudu.
Než tribunál zasedne, a také během jeho práce, se však nedá očekávat uklidnění. Libanonská armáda i mezinárodní pozorovatelé se shodují na tom, že přes hranice se Sýrií do země nerušeně proudí zbraně i muži, připravení se zamíchat do šarvátek s tamní armádou, kdykoli to bude potřeba. Brzy budou mít příležitost - v Libanonu se bude volit prezident, a Sýrie udělá vše pro to, aby se do této funkce dostal její člověk, ambiciozní libanonský generál Michel Aún.
Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci Rádio na přání .
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.