Volíš Klause, nebo Thunbergovou? Společnost a klimatická změna očima dokumentaristů

Rozumí klimatu lépe matematik Kindlmann, nebo ekonom Klaus?

Postoje lidí k tématu změny klimatu ovlivňují, nejen u nás v Česku, spíš autority a výrazné osobnosti vystupující v mediálním prostoru než osobní zkušenost s  přímými dopady na životní prostředí. Dokladem toho je vliv mladičké Švédky Grety Thunbergové. Ta přímo na půdě Organizace spojených národů před časem obvinila diplomatickou reprezentaci celého světa, že jí ukradla sny a budoucnost. Vliv osobností v debatě o změnách klimatu mapuje dokument Víta Pohanky.

Připravil: Vít Pohanka
Dramaturgie: Ivan Studený
Zvukový mistr: Jitka Špálová
Premiéra: 23. 5. 2021

V Česku najdeme univerzitního profesora, bývalého prezidenta, který s Thunbergovou hluboce nesouhlasí. Ale stejně tak jiného profesora, který Gretě fandí. Václav Klaus a Pavel Kindlmann jsou postavy druhého dokumentu z cyklu reagujícího na aktuální sociologickou studii.

Pavel Kindlmann

O lidských vlastnostech a názorech těchto dvou osobností si může každý myslet své, těžko ale zpochybnit jejich inteligenci, vzdělání, znalosti a zkušenosti. Mají přístup ke stejným informacím, ale dospívají k naprosto protichůdným závěrům.

Rozhlasový dokument umožňuje ve dvaceti minutách navštívit obě tak rozdílné osobnosti a zaznamenat krom argumentů i charisma a situační rozměr setkání autora s univerzitními profesory.

Čtěte také

Oba jsou z hlediska sociologické studie zástupci takzvané zajištěné třídy, která je v hodnocení dopadů i samotné existence klimatické změny nejkritičtější. Pointa dokumentu ovšem nesměřuje k finálnímu souboji dvou soků a nabídce, aby si posluchač vybral svého vítěze.

Autor odhaluje nesmiřitelný spor autorit jako dozvuk končící etapy pochybování o výkladu reálné podoby klimatické změny.

Poslechněte si celý dokument. Nové díly vysíláme v neděli po 14:30.

autor: Vít Pohanka
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.