Vojenských prokurátorů se báli všichni, říká o nejvyšším státním zástupci Střížovi poslanec Benda

13. červenec 2021

Největší audioportál na českém internetu

Nový nejvyšší státní zástupce Igor Stříž | Foto: Igor Zehl, ČTK

Vojenských prokurátorů se báli všichni. Nešli tam lidé, kteří se chtěli k ostatním chovat slušně

Vláda bez dlouhých diskusí schválila na návrh ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) do čela nejvyššího státního zastupitelství Igora Stříže. Premiéra Andreje Babiše (ANO), který měl k adeptovi na uprázdněné místo po Pavlu Zemanovi výhrady, podle Benešové přesvědčilo osobní setkání. „Vůbec se předtím neznali. A když někoho neznáte, je těžké ho hodnotit. Takže si ho vyzpovídal a vysvětlili si řadu věcí,“ domnívá se.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO)

Marie Benešová hodnotila zejména odvedenou práci svého kandidáta. Jeho členství v komunistické straně nebo funkce vojenského prokurátora byly jen záležitostí několika měsíců, tvrdí.

Právě předlistopadová minulost Igora Stříže je ale trnem v oku opozici. „Pokládám to za facku do tváře demokratických poměrů,“ hodnotí vládní volbu poslanec a předseda sněmovního ústavně právního výboru Marek Benda (ODS).

Čtěte také

„Tuto volbu jsem ze strany paní ministryně pokládal za naprosto chybnou. Je zcela neadekvátní, abychom v situaci třicet let po revoluci stále všude dosazovali bývalé stranické kádry,“ je přesvědčen občanský demokrat.

A připomíná, že postavení vojenských prokurátorů nebylo za minulého režimu ledajaké. „Šlo o zvláštní sortu lidí, kterých se báli úplně všichni. Nešli tam lidé, kteří si od života představovali, že se k ostatním budou chovat slušně.“

Spojení s Ivo Ištvanem?

Poslanec ODS Marek Benda

Také pokud jde o porevoluční příběh Igora Stříže, má Benda zásadní připomínky. Poukazuje třeba na jeho spojení s vrchním státním zástupcem olomouckého zastupitelství Ivo Ištvánem.

Podobné výhrady jsou ale podle Marie Benešové úsměvné. Kritika olomouckého státního zastupitelství je v tomto případě dědictvím let minulých, říká.

Čtěte také

„Pan Benda je odpůrce Olomouce od té doby, co má pocit, že olomoučtí státní zástupci jim položili vládu Petra Nečase v roce 2013. Ale ono to bylo trošku jinak… Měl by na to koukat střízlivěji.“

Publicista a komentátor dění v justici Tomáš Němeček je k Igoru Střížovi smířlivější než Benda. A upozorňuje na to, že se nový nejvyšší státní zástupce během své polistopadové kariéry zachoval nejednou principiálně – a to zejména v kauzách týkajících se politiky.

Hosty byli:
Marie Benešová, za ANO, ministryně spravedlnosti
Marek Benda, ODS, předseda sněmovního ústavně právního výboru
Tomáš Němeček, publicista a komentátor dění v justici

Na rozdíl od Benešové ale nevnímá jako nepodstatné dění před rokem 1989 a v tomto směru je Střížova sebereflexe pramalá, tvrdí: „Zní to velmi bagatelizujícím způsobem, což mírně řečeno budí rozpaky.“

Poslechněte si celý audiozáznam Speciálu Martiny Maškové a Renaty Kropáčkové.

Mohlo by vás zajímat

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.