Voda: běžná i vzácná, jednoduchá i složitá
Voda je mimořádná látka, která se chová anomálně téměř ve všech svých fyzikálně-chemických vlastnostech, a zřejmě představuje nejvíce složitou z těch jednoduchých chemických sloučenin.
Ve svých třech skupenstvích se voda vyskytuje v naší sluneční soustavě patrně jen na Zemi, přesto ji bereme jako naprostou samozřejmost, a podle toho s ní i zacházíme.
Systémový nedostatek vody se čím dál tím častěji začíná objevovat na špičce seznamů celosvětových rizik.
O této sloučenině, vzácné i běžné, jednoduché i složité hovořil host Pozemského cestopisu geolog Václav Cílek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://plus.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://plus.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.