Vláda a Fond národního majetku

21. květen 2002

Počátkem května vláda rozhodla, že stát prodá ČEZu podíly ve společnostech, které distribuují elektřinu, a naopak koupí akcie přenosové soustavy. Představenstvo ČEZu svolalo na návrh hlavního akcionáře, kterým je Fond národního majetku, mimořádnou valnou hromadu, která měla vládní rozhodnutí uskutečnit. To se ovšem nakonec nestalo. Generální ředitel ČEZu uvedl, že se teprve dvacet minut před začátkem valné hromady od Fondu dozvěděl, že transakci stojí v cestě technické a právní nedostatky.

Něco takového se samozřejmě přihodit může, nicméně měl-li Fond zájem na tom, aby se záměr vlády zdařil, na nedostatky jistě mohl upozornit dříve. A upozornil-li na ně, ČEZ měl jistě možnost je odstranit. Pokud se jedno či druhé nestalo a Fond významně upozorňuje, že má jako majoritní vlastník obou stran transakce velký zájem na jejím bezchybném vypořádání, bez rizika neúčelného vynakládání finančních prostředků, nepřímo tím dal podnět k podezření, že transakce mohla být chybně zamýšlena, účelem že mohla být finanční neúčelnost. Ze zřetelné vzpoury vláda Fond obvinit nemůže, protože věcný záměr prodeje (tedy to, na čem se vláda usnesla) Fond schválil.

Do voleb je měsíc a značně klesla pravděpodobnost, že privatizaci distribučních firem ve prospěch ČEZu ještě vláda stihne. Privatizaci elektroenergetiky už asi budou řešit jiní lidé a není jisté, zda nakonec výrobce elektřiny kontrolu nad jejími distributory získá, a pokud ano, zda za třicet dva miliard. To je suma, na kterou státní podíl v distribučních společnostech ohodnotil soudní znalec, se kterým ovšem, jak upozorňuje Fond národního majetku, dosud nebyla uzavřena smlouva. Že někdo odvede práci bez smlouvy, standardní jistě není. Navíc když jde o miliardy. Mimochodem naše miliardy.

autor: iho