Vinařská novela: Složitá, úřednická, a pančování nezabrání, tvrdí vinaři

21. prosinec 2015

Vláda dnes projedná novelu o vinohradnictví a vinařství. Už předcházející návrh se setkával se silnými výhradami. Jaké připomínky mají k novele sami vinaři?

„Neznáme přesné znění překládané novely, ale její principy ano,“ uvedl v Dnešním Plusu prezident Svazu vinařů České republiky Tibor Nyitray.

Podle něj ministerstvo zemědělství nemá moc nástrojů, a vytváří systém, který je relativně složitý, administrativně náročný, a to se v zákoně projeví.

„Bude to systém hlášení, registrací, přelepek na sudech a podobně. Je možné, že opatření přispějí ke zlepšení trhu, ale obáváme se, že černý trh se tím odradit nenechá.“

Zabrání novela prodeji pančovaného vína? „Nezabrání,“ soudí prezident. „Může přispět k tomu, že budou přísnější nástroje na trestání, ale nadále zůstává systém objektivní zodpovědnosti, tedy že se netrestá ten, kdo víno pančuje, ale ten, kdo ho prodává.“

„Nikdo tedy nevyšetří z pohledu správního práva, ani z pohledu trestního práva, kdo způsobil zhruba těch 30 % závadných vín, a kdo za to bude potrestán,“ konstatoval Nyitray.

Zákon o vinařství a vinohradnictví má omezené možnosti, tvrdí vinař. „Moravské a sudové víno, které se vyrobí s úmyslem ho prodávat rychlou cestou spotřebiteli, a to je to, co většina zákazníků očekává, je už na trhu sporadicky, protože v konkurenci černého trhu nemá velkou šanci dostat se k zákazníkovi.“

Jednou z novinek je uvádění původu vína na přední etiketě, a to u vybraných vín.

„To je jedno z nejkontroverznějších opatření. Ostatní opatření nám v zásadě neuškodí, ale toto může,“ varoval Nyitray, podle kterého je přední etiketa grafickou prezentací vinaře nebo vinařství.

„Obáváme se, že povinnost uvádět provenienci, zavádí i z pohledu evropských předpisů nutnost uvést i všechny ostatní povinné údaje, což znehodnotí etikety. Opatření se navíc netýká všech vin, ale jenom těch, která budou v České republice vyrobena nebo lahvována.“

Když se někdo bude chtít označování vyhnout, tak bude stačit deklarovat, že víno naplnil například za hranicemi nebo si ho tam rovnou naplní, a i s českou etiketou doveze, vysvětlil způsob, jak obejít značení prezident.

Ten neví, jak budou vinaři zákazníkům vysvětlovat, proč některé vína jsou označena, a jiná ne.

„Máme velice jednoduché řešení: na záklopce lahví by se označovala vína české provenience trikolorovou grafickou úpravou, a každý by na první pohled věděl, které víno je z České republiky, a které ne,“ navrhl Tibor Nyitray.

autoři: rkr , oci
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.