Veronika Lefrancois: Papež František bojuje proti korupci přímo ve Vatikánu
Občané žádné jiné země zřejmě nejsou tak obeznámeni s tím, co se šustne ve Vatikánu, jako jsou Italové.
Místní média sledují dění v papežské kurii s velkou pozorností a papežova slova se často ocitají na titulních stránkách italských deníků.
Čtěte také
Není tedy divu, že když v této nejvyšší církevní instituci dojde k vybočení z normy, rozvíří to na nějakou dobu hladinu veřejného mínění. Poslední taková aféra se v Itálii přetřásá už několik týdnů.
Taky nejde o ledajaký skandál. Koncem září totiž papež František sesadil z funkce jednoho z nejmocnějších vatikánských hodnostářů, kardinála Angela Becciu, který už od roku 2011 zaujímal u Svatého stolce posty na nejvyšší úrovni.
Luxus místo charity
Důvod? Finanční machinace a zpronevěry církevních fondů. Podle médií připravil tento prelát Vatikán o 450 milionů eur. Za tyto peníze, původně určené na charitativní činnost, kardinál údajně nakoupil luxusní nemovitosti v Londýně.
Kardinál Becciu sice svou vinu popírá, ale skutečnost, že papež sáhl k takto neobvyklému a tvrdému kroku, naznačuje, že obvinění zřejmě nebude zcela bezdůvodné. Vatikán totiž obvykle své hodnostáře chrání, pokud o jejich vině existuje jakýkoliv náznak pochybností. V tomto případě to ale vypadá, že papež měl k dispozici dostatek důkazů k tomu, aby rázně zakročil.
Čtěte také
Becciu si sice smí uchovat titul kardinála, ale od nynějška jsou mu odepřeny veškeré výsady spojené s touto hodností, tedy především účast na volbě papeže v případě konkláve, ale také funkce papežského poradce. Kromě toho se kardinál musel vzdát hodnosti prefekta Kongregace pro blahořečení a svatořečení – to je sice čestná funkce, ale její vykonávání má celosvětový význam.
Odvolání kardinála Becciu tedy pro Vatikán znamená hotové zemětřesení. Jeho nečekaný pád bude mít přímý dopad na volbu příštího papeže. A to je téma, které se v Římě už teď začíná probírat.
Kardinálova dáma
Celá záležitost ještě zdaleka není uzavřena. Tento týden byla v Miláně zatčena podnikatelka Cecilia Marogna, která spolupracovala se Svatým stolcem a kterou média překřtila na „Kardinálovu dámu“. Hovoří se o ní také jako o agentce 007 Vatikánu, protože prý zastávala tajnou roli v paralelní diplomacii církevního státu.
Jejím úkolem mělo být vyjednávání s teroristy a únosci z Afriky nebo Blízkého východu o vydání misionářů, kteří byli drženi jako rukojmí. K tomu účelu, ale i pro další humanitární činnost, prý od kardinála Becciu získala více než 500 tisíc eur, které pak údajně utratila za luxusní kabelky, značkovou kosmetiku a vybavení bytu. V nejbližších dnech se bude „Kardinálova dáma“ zodpovídat ze zpronevěry u vatikánského soudu.
Tento finanční skandál a jeho mediatizace jsou významným signálem ze strany papeže ve smyslu, že František je při boji proti finanční korupci ve Vatikánu neústupný. I když pro něj odchod jednoho z nejbližších spolupracovníků údajně představuje velký otřes, papež je rozhodnutý nadále pokračovat ve svých reformách církevních institucí.
Autorka je publicistka
Související
-
Martin Horálek: Papež František představil svoji vizi nového uspořádání světa
Papež má dnes řadu možností, jak sdělovat své názory a výzvy světu. Když už zvolí formu encykliky, znamená to, že text považuje za mimořádně důležitý.
-
Nová sociální encyklika papeže Františka
Dokument "Fratelli tutti" pohledem kněze Vlastimila Kadlece, jejího překladatele Jaroslava Brože a církevního historika Jaroslava Šebka. Moderuje Naděžda Hávová.
-
Polská církev zažívá v časech papeže Františka tsunami, píše Rzeczpospolita
Papež František to myslí s očistou polské církve evidentně vážně. V analýze to píše komentátor polského deníku Rzeczpospolita.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.