Veronika Lefrancois: Italové opět k předčasným volbám

24. září 2022

Po volební kampani vedené netradičně v prázdninových měsících se Italové v neděli chystají k předčasným parlamentním volbám. Poté co v červenci padla proevropsky založená vláda Maria Draghiho, se země připravuje na reálnou možnost nástupu krajní pravice k moci. Paradoxně, odstupující premiér Draghi získal zrovna nyní v New Yorku cenu pro světového státníka za rok 2022 – to svědčí o jeho trvalé prestiži na mezinárodní scéně.

Je tu ale velké riziko, že nadcházející volby italskou reputaci ve světě poněkud pošramotí. Podle průzkumů to totiž vypadá, že na Draghiho místo nastoupí předsedkyně neofašisticky laděné strany Bratři Itálie, Georgia Meloniová.

Čtěte také

Mezi hlavní témata ultrakonzervativní Meloniové patří podle jejích slov hájení hodnot „tradiční rodiny“ a boj proti tomu, čemu říká „lobby homosexuálních komunit“. A nejen to. Předsedkyně Bratří Itálie chce poslat námořnictvo, aby násilně vracelo uprchlíky zpět do Afriky, a její přívrženci chtějí ženám silně omezit přístup k potratům. Znepokojující okolnost je také blízký vztah Meloniové k maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi – jsou obavy, že by se pod jejím vedením Itálie mohla vyvinout v podobně autoritativní režim, jako je ten maďarský.

V minulých volbách získala strana Bratři Itálie pouhá 4 procenta hlasů, ale letošní prognózy hlásí celých 26 procent. Ve spojení se Salviniho Ligou a Berlusconiho Forza Italia by jejich plánovaná koalice získala 48 procent hlasů, zatímco středo-levicová koalice jen asi 29 procent.

Italové jsou z politiky unavení

Čtěte také

Předvolební kampaň se letos v Itálii omezila na několik málo témat: dominovaly rostoucí ceny energií a vztah Itálie k Evropské unii. V této otázce je na pravici vidět rozkol. Georgia Meloniová se dnes staví za evropskou politiku protiruských sankcí a podporuje vojenskou pomoc Ukrajině. Tím se snaží posílit svou důvěryhodnost na evropské scéně.

Její spojenec a zároveň rival Matteo Salvini ale protiruské sankce opakovaně kritizuje ve snaze přetáhnout na svou stranu voliče Bratří Itálie. Více než polovina z nich má totiž za to, že sankce proti Rusku jsou velkou chybou a že údajně poškozují Italy více než Rusy.

Nicméně jedno zásadní téma v předvolebních debatách citelně chybělo. Byla jím klimatická krize. Itálie má přitom za sebou nebývale horké léto, které s sebou přineslo extrémní sucho a požáry po celé zemi. Po nich následovaly vražedné epizody bouří a ničivých povodní. Při poslední z nich ve střední Itálii zahynulo podle posledních informací nejméně 11 lidí.

Čtěte také

Vysychání italských řek ani laviny způsobené sesuvem alpských ledovců ale neobrátily pozornost politiků k oblasti životního prostředí. Výzkumné centrum pro média a komunikace s názvem Pavijská observatoř publikovalo nedávno studii, podle které se během předvolební kampaně klimatické krizi věnovalo jen půl procenta času ve zpravodajství a politických debatách. Tyto palčivé otázky zůstávají v italské politice zoufale marginální.

Mnoho Italů stejně tvrdí, že jsou planými potyčkami mezi politiky unavení a že jejich hlasy vlastně na věci nic nezmění. Odhaduje se, že se letošní volby budou vyznačovat rekordně nízkou účastí. A tak jeden ze zakládajících členů Evropského společenství bude mít pravděpodobně brzy nejkonzervativnější vládu od druhé světové války.

Autorka je publicistka

Spustit audio