Vede se válka Ruska proti Ukrajině i v kyberprostoru?

11. březen 2022

Ruská armáda na Ukrajině útočí na další a další města a neustále přicházejí nové zprávy z bojiště. Klíčové pro další vývoj války by však mohlo být nejen to, co se odehraje ve fyzickém prostoru, ale i v kyberprostoru. Do jaké míry mezi sebou na Ukrajině už teď bojují i hackeři? Jakým kybernetickým útokům by Ukrajina mohla čelit? Debatují hosté Lukáše Matošky.

„Kybernetické operace jsou náročné na čas, vyžadují týdny i měsíce příprav a dají se jen velmi těžko kombinovat s kinetickými silami. Z osmnácti stovek kybernetických a 26 tisíc kinetický vojenských operací během horké fáze války na Ukrajině bylo jen velmi koordinováno,“ říká Adéla Klečková, expertka na kyberválky a kyberaktivismus z Asociace pro mezinárodní otázky.

Hosté Tématu dne Lukáše Matošky: 
Jan Fingerland, 
komentátor Českého rozhlasu
Aleš Špidla, odborník na kybernetickou bezpečnost, prezident Českého institutu manažerů informační bezpečnosti, Vysoká škola Cevro Institut
Adéla Klečková, expertka na kyberválky a kyberaktivismus, Asociace pro mezinárodní otázky

Jedno z možných vysvětlení, proč dosud nebyly kybernetické konflikty mezi Západem a Ruskem příliš rozsáhlé, nabízí komentátor Jan Fingerland:

„V době studené války platila určitá jistota vzájemného zničení pomocí jaderných zbraní. Zrovna tak dnes existuje vzájemné odstrašení v případě, že by došlo k nějakým opravdu masivním kybernetickým útokům. Všichni by na nich prodělali.“

Poslechněte si celou debatu.

Spustit audio