Vašo Patejdl: Důležité je mít silnou melodii a text, aranže se dají měnit

27. leden 2021

„Mám tu zkušenost z koncertů a pódií, že na staré hity reagují starší posluchači i mladíci a mladice. Takže věřím tomu, že hudba může mluvit sama za sebe. U muziky je důležité mít silnou melodii a text, ale aranže se dají měnit,“ říká Vašo Patejdl z legendární kapely Elán. V Hovorech Davida Šťáhlavského přiznává i to, že má blíže k Beatles než Rolling Stones.  

Patejdl se sice narodil v Karlových Varech, slavný se ale stal na Slovensku a až později prorazil i v Česku. Než se mu to s kapelou Elán podařilo, uběhlo patnáct let.

„My jsme s tím počítali, dali jsme si to za cíl, že prorazíme, dokonce jsme měli plán celosvětový,“ vzpomíná Patejdl.

Čtěte také

To bylo v době normalizace. „Museli jsme vždycky bojovat. Nemohli jsme mít dlouhé vlasy třeba. Bylo to náročné, na všechno musela být povolení, předkládali jsme notové zápisy, texty. Až když jsme to měli schválené komisí, mohli jsme to nahrát,“ vrací se do minulosti hudebník.

Vašo Patejdl používá přízvisko mladší. „Můj otec byl také činný hudebník, k muzice mě přivedl on. A aby se to odlišilo, tak jsem si přidal ke jménu to mladší. Dnes už je otec na pravdě Boží a na světě už jsou i mladší Patejdlové, takže to pomalu ztrácí smysl,“ připouští hudebník.

V čem se lišil slovenská a česká populární hudba dřív a jsou mezi ní nějaké rozdíly dnes? Proč Patejdl odešel z kapely Elán? Poslechněte si Hovory. 

Spustit audio

Související