Václav Erben: Paměti českého krále Jiříka z Poděbrad

25. duben 2020

Historický román Václava Erbena je poutavým vyprávěním o cestě mladého pána z Poděbrad až k trůnu a titulu „krále dvojího lidu“.

Král se v nich vrací až do svého dětství, aby rozkryl méně známé, ale o to zajímavější pozadí husitských nepokojů včetně klíčových postav, které hýbaly dobou.

Jednou z takových postav je například jeho poručník Hynce Ptáček z Pirkštejna, který se po smrti Jiříkova otce a strýce o mladého pána stará.

Provází ho dospíváním a učí ho politickým strategiím, síle vyjednávání, ale také lstivým hrám, které jsou ve světě, jímž hýbe hlavně touha po moci a penězích, důležitou výbavou každého, kdo chce dosáhnout vítězství.

Mimo něj se v dialozích potkáváme s dobře známými historickými osobnostmi, jako byli například Prokop Holý, Kašpar Šlik nebo Petr Chelčický a mnozí další.

Účinkují: Jiří Ornest, Pavel Novotný, Martin Mejzlík, Hynek Pech, Kamila Sedlárová
Připravili: Pavel Krejčí, Vladimír Zajíc
Režie: Pavel Krejčí
Natočeno: v královéhradeckém studiu Českého rozhlasu v roce 2005
autor: Český rozhlas
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.