V Ženevě se začíná jednat o ústavě pro Sýrii. Asad se cítí pevný v kramflecích, říká politolog

30. říjen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Syrský prezident Bašár Asad na setkání s Vladimirem Putinem v Kremlu
0:00
/
0:00

Ve Švýcarsku se pod patronací OSN začíná hledat cesta pro mír v Sýrii. O nové ústavě jednají v Ženevě zástupci prezidenta Bašára Asada, syrské opozice i občanské společnosti.  

„Je to velmi nadějné, protože všichni jsou z bojů unaveni. Konflikt trvá od roku 2011, kdy začaly nepokoje, a vyhnal na 5 milionů Syřanů z jejich domovů,“ připomíná politický geograf Vladimír Baar.

Čtěte také

Už v roce 2012 byla v referendu přijata ústava, která byla ústupkem režimu prezidenta Bašára Asada. Vládní strana Baas už podle ní neměla být jedinou povolenou stranou a prezidentský mandát byl omezen na dvě sedmiletá období.

Nová ústava měla začít platit od roku 2014, nakonec k tomu ale nikdy nedošlo. Syrská opozice považovala kompromis za nedostatečný, podle Baara jí vadila perspektiva, že by Asad měl být u moci ještě dalších 14 let.

„Teď je naděje, že ze strany režimu dojde k podobným ústupkům, které tu už byly. A opozice očekává, že budou ještě větší,“ vysvětluje politický geograf.

Zároveň ale dodává, že znovu se začíná jednat kvůli tomu, že se Asadovi podařilo ovládnout většinu území Sýrie. „Cítí se pevný v kramflecích, má podporu Ruska a naopak Evropa nebo Spojené státy se nechtějí dále příliš angažovat,“ uzavírá Vladimír Baar.

autoři: Michael Rozsypal , ert
Spustit audio

Související