V Tower Praze sluší, ale výš už bych nestavěl, bojím se precedentu, říká architekt Lukeš

3. únor 2017

V Praze na Pankrácké pláni je dokončena stavba nejvyššího obytného domu v Česku. Do véčka tvarovaný 104metrový V Tower, budí kontroverze už od prvních plánů. Patří mrakodrapy na dohled takových dominant, jako je Pražský hrad?

„Praha má velmi složitý terén, terénní konfigurace Prahy je velmi členitá, romantická, a její reliéf je zrovna tak členitý, zajímavý a krásný,“ uvedl v pořadu Pro a proti architekt Josef Pleskot. Proto hodně závisí na konfiguraci okolní zástavby. To ale není podle architekta, který je autorem dalších plánů na bytové stavby v oblasti, žádný problém.


Nemáme zatím vybudovaný vztah k veřejnému prostoru. Ještě jsme se neoklepali, a už je tu další nebezpečí, kdy veřejný prostor není úplně bezpečným prostorem... To všechno si ještě nedovedeme zvážit. Josef Pleskot

Už za 1. republiky nebylo vytipované místo pro stavby na Pankráci špatné. „Myslelo se na spojení na Nuselský most, plánovala se po hradbách nová pražská třída, kterou jsme nyní zvyklí nazývat Severojižní magistrálou,“ připomněl Pleskot. „Když se nám záměr našich dědů a pradědů podaří završit, tak myslím, že se nakonec stane velmi dobrá věc,“ soudí architekt.

Ten vysvětlil efekt současné skupiny výškových domů na Pankráci. „Přestane se rozlišovat kvalita jednotlivých domů, ale podaří se vytvořit skupinu, která bude v součtu docela ladná a harmonická.“


Ono "véčko“ je mimořádně zdařilá a krásná architektura, která Praze sluší, ale já už bych nevytahoval výškové stavby na obě strany horizontu. Bojím se totiž toho precedentu, že by takto postupovali další investoři, a vím, že takové záměry tady jsou. Zdeněk Lukeš

Historik architektury Zdeněk Lukeš konstatoval, že lidé jsou citliví na historické jádro Prahy. „To, jestli výškové budovy mají své místo v metropoli, záleží vždy na lokalitě. Někdy může tato budova stát i docela blízko historického jádra a nevadí, ale někdy může vadit i ve větší vzdálenosti.“

„Z dnešního pohledu se stala chyba. Budovy na Pankráci se měly stavět ještě dál od historického jádra, právě proto, že jsou viditelně při pohledu na horizont z centra,“ upozornil expert. Je přesvědčen, že když už se tak stalo, měl by proces výstavby v této oblasti pokračovat. „Ještě dvě, tři věžové stavby by se snesly, aby to netvořilo to, čemu říkáme vykotlané zuby.“

Lukeš odhadl i důvody, proč stavba budí u některých lidí obavy: „Jednak mají lidé špatné zkušenosti z minulého režimu, protože nemohli mluvit do ničeho... Je také trochu vina architektů, že si nedokázali vydobýt zpět respekt, který měli třeba za 1. republiky.“

V Tower v Praze

Další obavou prý je, že stavba bude znamenat zvětšení automobilového provozu a ještě větší problémy s parkováním. „Teď je na investorovi a architektech, aby vysvětlili, co se udělá, aby k tomu nedošlo.“

„Je tu ještě jeden problém, sociální. Budou se stavět výškové domy, v horních patrech budou luxusní byty s úžasným výhledem na Prahu, do těchto domů se nastěhuje jiná sociální kategorie než lidé v okolních panelácích. A ti mají určitou obavu, protože tím, že stoupnou ceny pozemků, jim mohou stoupnout i nájmy a podobně. To je obava legitimní a já se lidem nedivím,“ shrnul Zdeněk Lukeš.

autoři: ves , oci
Spustit audio