V programu COVID získají úvěry bonitní klienti, těm skutečně potřebným jde minimum, tvrdí prezident svazu obchodu Prouza

6. květen 2020

Vláda vyčlenila desítky miliard korun na záruky bezúročných půjček v rámci programů COVID. O ty byl enormní zájem, ale zdaleka ne na všechny se dostalo. Funguje dobře systém státní podpory firmám?

Čtěte také

„V současné chvíli poskytujeme klientům podporu v programech COVID I, COVID II a COVID Praha. Připravuje se ještě COVID III,“ uvádí v pořadu Pro a proti ředitel Českomoravské záruční a rozvojové banky Jiří Jirásek.

Schváleno je prý asi 1200 žádostí z přibližně 6 tisíc. „Ne všechny žádosti ale byly korektní a mohly být vyhodnoceny, protože byly vyřazeny už na začátku.“

Kam vůbec jdou COVID půjčky?

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza ale doporučuje podívat se, komu půjčky, které stát nabízí, nakonec jdou.

Banky jen využívají, a to je ještě eufemismus, státních záruk na to, aby přiúvěrovaly firmy, které byly v problémech už v minulosti. Případně, aby zlevnily úvěry stávajícím bonitním klientům. Ale na skutečnou pomoc těm, kteří ji potřebují, jde naprosté minimum... V oblasti cestovního ruchu a gastronomie to máme zmapováno a uspěla jedna žádost ze sta.

Tomáš Prouza

„Vláda říkala, že chce pomoci těm, kteří byli nejvíc postiženi. Ale víme, že právě žádosti o úvěr těchto firem banky zamítají s odůvodněním, že jsou postiženi koronavirem a jsou tudíž příliš rizikoví.“

Jirásek oponuje: „Další žádosti zpracováváme, probíhá komunikace s bankami, kde si potvrzujeme, v jaké výši klient úvěr dostane...Tempo vyřizování teď bude výrazně rychlejší, takže celkově alokujeme prostředky, které máme.“

600 milionu na cestovní ruch

„Pokud se ale klient dostal na hranu, a není pravděpodobné, že bude schopný taky úvěr splatit, pak nedává smysl, aby peníze dostal úvěrovou formou... Je třeba nastavit vhodný poměr návratné formy podpory s tou dotační.“

V programech COVID II a COVID Praha se cestovní ruch podílí asi 9 % schválených žádostí. Co se týká objemu, tak je to asi 6 %... Takže do cestovního ruchu přes programy COVID půjde asi 650 milionů korun.
Jiří Jirásek

Čtěte také

Prouza připomíná sliby premiéra Andreje Babiše (ANO) a vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO). „Oba říkali, že nenechají nikoho padnout a pomohou každému, kdo bude potřebovat a s tím podnikatelé počítali... Logika například rakouské vlády byla udržet lidi v práci, aby se nemuselo propouštět a firmy dál fungovaly.“

„Vláda měla stejně jako vlády v jiných zemích dostat do ekonomiky daleko víc likvidity v prvním okamžiku. Řada zemí má plošnou částku pro všechny, kteří byli zasaženi... Realisticky si vláda může dovolit být velmi štědrá,“ říká Prouza.

Jirásek oponuje když tvrdí, že objemově se k podnikatelům dostalo 9 miliard. „Snažíme se kapacitu dále navyšovat a vycházet klientům vstříc... V oblasti návratné formy podpory vývoj jasně ukazuje, že vláda chce přes finanční nástroje podporovat malé a střední firmy víc než dřív.“

„Je potřeba, aby firmy dokázaly fungovat... Pokud lidé skončí na Úřadu práce, tak to bude stát výrazně víc peněz, než kdyby jim vláda pomohla udržet si práci. Nechat firmy zkrachovat a lidi poslat na úřad práce je ta nejdražší možná varianta, jakou stát mohl zvolit,“ dodává Tomáš Prouza.

Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu Pro a Proti Michaela Rozsypala.

Spustit audio

Související