V Německu žije 200 tisíc odmítnutých žadatelů o azyl. Nový plán je má dostat pryč

13. únor 2017

Německo chce zrychlit vracení odmítnutých žadatelů o azyl do jejich domovských zemích. Na plánu, jak toho dosáhnout, se v Berlíně dohodla kancléřka Angela Merkelová a premiéři šestnácti spolkových zemí.

Pro německou kancléřku jde o jednu z nejvyšších priorit její migrační politiky pro příští měsíce. V loňském roce německé úřady poslaly domů 25 tisíc migrantů, dalších 55 tisíc se jich vrátilo dobrovolně. V Německu ale aktuálně žije více než 200 tisíc zamítnutých žadatelů o azyl.

V čem plán spočívá? „V blízkosti velkých letišť vzniknou návratová centra, kam se několik týdnů až měsíců před cestou mají sestěhovat zamítnutí žadatelé, kteří tam budou pod dohledem úřadů. Centra budou také obstarávat výjezdní dokumenty, které kvůli nespolupráci domovských zemí často chybějí,“ říká zpravodaj Českého rozhlasu v Německu Pavel Polák.

Spouštěčem byl útok na vánoční trh

Součástí plánu je i navýšení prostředků o asi 90 milionů eur, z nichž se mají vyplácet prémie těm, kteří se budou chtít vrátit dobrovolně. Neúspěšní žadatelé o azyl se deportacím brání různými způsoby. „Pořizují si například zdravotnická potvrzení, že nemohou opustit zemi, nebo nejčastěji prostě zmizí, protože bydlí mezi ostatní populací,“ říká odborník na Německo Vladimír Handl z FSV UK. „Drahé charterové lety pak odlétají jen napůl obsazené,“ dodává.


V loňském roce se velmi zrychlilo vyřizování žádostí o azyl, a to až 1,5krát. Ze 700 tisíc z nich ale jen 36 % bylo přijato, ostatní mají Německo opustit.Vladimír Handl

Důležitým impulzem k dohodě byl útok na vánoční trh v Berlíně, který provedl odmítnutý žadatel o azyl Anis Amri, kterého se nepodařilo včas deportovat do Tuniska. „Německé orgány ne vždy zcela dokonale spolupracují, protože spolkové země si hájí své kompetence. Bylo tak třeba toho nešťastného útoku v Berlíně, aby k této dohodě došlo.“

Během tří měsíců má vzniknout centrum pro koordinaci, které bude shromažďovat informace a doklady ze zemské i federální úrovně a zajistit hladké a přesné vyřízení všech procesů. „Anis Amri cestoval po Německu se 14 identitami, na které pobíral i sociální dávky, a postupně se jím zabývalo 45 úřadů na všech úrovních, které o své činnosti navzájem ne vždy vědí. Centrum má zabránit tomuto guláši, který vznikl kvůli federální struktuře německých orgánů.“

autoři: ert , Michael Rozsypal
Spustit audio