V Británii zvítězí Farage, konzervativcům hrozí konec, myslí si ředitel Liberálního institutu
Evropské volby se budou bez velkého zájmu tamních politiků a veřejnosti konat i ve Velké Británii, která se přitom už třetím rokem chystá na odchod ze společenství. Jde o selhání Evropské unie?
„Za to může pouze Velká Británie. Rozhodli se, že touto dobou už nebudou členy, ale nebyli schopni najít způsob, jak slušně odejít. Pro všechny musí platit stejná pravidla a pro mě je ukázkou fungující evropské demokracie, že i odcházející člen má svá práva do poslední minuty,“ říká bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.
V každém parlamentu máte skupinku bláznů, extremistů a zajímavých osob. Myslím, že řada britských europoslanců spadne do této kategorie. Budou tam něco vykřikovat, ale bude to velmi malá skupinka.
Tomáš Prouza
Eurovolby budou střetem mezi suverenisty a proevropskými silami, myslí si politolog Jiří Pehe
Volby do Evropského parlamentu (EP) jsou přede dveřmi. Ředitel New York University v Praze a politolog Jiří Pehe v Interview Plus odhadl, jak polarizovaný bude nový europarlament a proč Češi nechodí k volbám.
Stále podle něj není jasné, jak dlouho ještě Britové v Unii zůstanou: „Je otázkou, zda odejdou za tři měsíce, nebo jestli tam britští europoslanci nebudou dalších pět let, když pozorujeme schopnost britské vlády. A možná se zúčastní i dalších voleb.“
Prouza oceňuje, že po volbách nejspíše skončí velká koalice lidovců a socialistů. „Vidíme to i v řadě národních parlamentů, že když existuje nějaká koalice, která válcuje opozici, tak to jen zhoršuje demokratický proces jako takový.“
Současný prezident Svazu průmyslu a obchodu ČR očekává, že větší prostor po volbách dostanou poslanci z liberální frakce ALDE, která se prý pravděpodobně transformuje. „Evropský parlament dnes má stejnou moc jako členské státy v rozhodování o tom, jak bude vypadat evropská legislativa. Pokud nám bude jedno, kdo nás bude zastupovat, tak si nemůžeme stěžovat na nějaký diktát z Bruselu,“ dodává.
Brexit je nevyhnutelný
Petr Holub: Má Evropa šanci? Ve volbách rozhodneme
Osud Evropské unie možná opravdu rozhodnou volby a možná, že si toho zprvu všimnou jen někteří. Je složité porozumět volbám, ve kterých soutěží strany z osmadvaceti členských států.
Ředitel Liberálního institutu Martin Pánek namítá, že Velká Británie má nikoli právo, ale povinnost volby uspořádat. „Pokyn z referenda byl jednoznačný a Evropská unie nabízí dohodu, která je pro Brity nepřijatelná. Nelze říci, že je jejich chyba, že tuhle ‚skvělou‘ dohodu neratifikovali. Vina není jen na jedné straně,“ podotýká.
Odchod z Unie je podle Pánka nevyhnutelný – pokud by k němu nedošlo, paralyzovalo by to prý britskou politiku na další desetiletí. Nelze ale odhadovat, kdy k němu dojde – zda za pár měsíců, nebo za pět let.
Poškodit pověst Evropského parlamentu už moc nejde. Volební účast klesá po celou historii voleb, u nás byla 18 % a lidé ani nevědí, kdo jsou europoslanci.
Martin Pánek
V evropských volbách pravděpodobně zvítězí strana Nigela Farage, která má navíc podle průzkumů šanci získat až 50 křesel i v britské Dolní sněmovně. „Pokud budou konzervativci dál tvrdošíjně trvat na tom, že Theresa Mayová má být premiérka a že budou ještě desetkrát hlasovat o té samé dohodě, která neprojde, tak Konzervativní strana skončí,“ domnívá se Pánek.
Na straně Evropské unie se ale podle něj po evropských volbách moc nezmění. „V parlamentu bude dál fungovat většina eurooptimistických stran, Komise bude pokračovat ve stejném duchu a Rada ministrů na eurovolbách nezávisí. Moc se toho nezmění,“ uzavírá.
Související
-
Rozdělené Česko před evropskými volbami. Nejsou jen eurohujeři a euroskeptici, říká sociolog
Vinohradská 12 se sociologem Danelem Prokopem.
-
Věříme mýtům, věci jsou ale úplně jinak, komentuje Prouza výsledky průzkumu o vztahu Čechů k Unii
„Češi jsou velmi pragmatičtí. Vidí ty výhody, se kterými se potkávají každý den ve svém životě. Zároveň ale nechtějí přiznat, že za ty výhody by měli také něco zaplatit.“
-
Mayová chce další hlasování o brexitové dohodě na začátku června. Stále hledá kompromis s labouristy
Mayová je podle médií ochotna přistoupit na některé labouristické požadavky a umožnit dočasné vytvoření celní unie mezi Británií a EU.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.