Útěky z komunistických kriminálů nemáme zmapované. Vlastně o nich téměř nic nevíme, uvažuje historik
Komunistické kriminály jsou dodnes výraznou připomínkou, jak se totalitní stát choval ke svým spoluobčanům. Nejen k těm, kteří se za mříže dostali za prokázané trestné činy, ale především k nevinným politickým vězňům. Těm, kteří se stali terčem komunistické justice a oběťmi vykonstruovaných politických procesů. Odsouzenými se v jistém slova smyslu stali i jejich blízcí.
Únor 1948 znamenal postupné změny ve všech oblastech života. Týkalo se to i vězeňství, o kterém host pořadu historik Jaroslav Rokoský říká: „Vězeňství se proměňovalo dle sovětského vzoru. Uplatňovalo se i třídní pojetí trestů, takže žádné slitování s politickými vězni. Tehdy taky jejich počet prudce narůstal. Pozice politických vězňů pak znamenala: ,Vrah to má proti jednomu člověku, ale politický proti celému národu‘,“ popisuje.
To, že to tak doopravdy bylo, potvrzují slova velitele Sboru vězeňské stráže Klosse. Ten 6. dubna 1950 na poradě velitelů řekl: „Nutno si uvědomit, že uvnitř ústavů jsou největší reakční krysy, které narušují oddíly a podrývají autoritu. (…) Vězeň nesmí mít dojem, že má na něco nárok! Není na místě žádná sentimentalita. Teď, když jsou ve vězení největší gauneři.“
Útěk 12 politických vězňů
Jedna z věznic byla ve slovenské Ilavě, kde byli vězněni muži i ženy. Tam se rozhodla prchnout 12členná skupina politických vězňů. Útěk plánovali dlouho, až se jedné noci – bylo to 28. května 1951 – rozhodli.
Útěky z komunistických kriminálů nemáme zmapované, vlastně o nich skoro nic nevíme.
Jaroslav Rokoský
„Když se zešeřilo, vězni roztrhali prostěradla a svázali je do provazů. Pak po druhé kontrole světnice vylomili mříže a po třetí kontrole začali slaňovat, a to už bylo kolem 23.00 hodiny.“
Tehdy byla silná bouřka, což jim nahrávalo, ale i to, že jim další uvěznění „kryli záda“. Tehdy projevili svou statečnost, pomáhali útěkářům totiž i při útěku samotném. Na svou pomoc pak tvrdě doplatili – a někteří byli dokonce zakováni do želez.
Čtěte také
Když „političtí“ utekli, probíhalo vyšetřování a tvrdé kázeňské tresty dostali i dozorci. Vedoucí věznice byl kárán, že nedostatečně spolupracoval se Státní bezpečností. „Okamžitě byl zbaven funkce, stejně jako jeho dva další podřízení.“
Většina útěkářů byla v průběhu dvou týdnů dopadena, pátrací akce byla rozsáhlá a nakonec pro stát úspěšná. Jejich šance na přežití se výrazně snížila.
„Čtyřem se to ale podařilo, přešli dokonce hranice a dostali se na Západ,“ popisuje Jaroslav Rokoský. A dodává: „6. listopadu 1952 byli ti, které na útěku chytili, postaveni před bratislavský soud, který jim vyměřil další vysoké tresty.“
Odpověď na otázku Jak to bylo doopravdy, jestli se z komunistického kriminálu dalo prchnout, je jasná. Příběh z Věznice Ilava je dnes už téměř zapomenut.
„Útěky z komunistických kriminálů nemáme zmapované, vlastně o nich skoro nic nevíme. A tento hromadný útěk je raritou. Bezesporu to chtělo velkou odvahu a naději, že se to podaří, přesto, že byla jen mizivá. Navíc nestačilo jen utéct z vězení, ale dostat se na Západ.“
Celý pořad Ivany Chmel Denčevové najdete v audiozáznamu.
Související
-
Babice se staly obětí komunistické propagandy, za kterou nebyl nikdo nikdy odsouzen, říká historik
Jsou události, které byly „vděčným“ tématem socialistické ideologie a propagandy. Ne nadarmo se říká, že stokrát opakovaná lež se stává pravdou – takový je i případ Babice.
-
Lidský důmysl dokázal nakonec přelstít i železnou oponu, uvažuje historik Navara
Ze socialistického Československa, které mělo být podle propagandy „rájem na zemi“, lidé ale na Západ stejně utíkali.
-
Po vyhlášení měnové reformy sehrála klíčovou roli Státní bezpečnost, připomíná historik
Měnová či peněžní reforma vlastně znamenala státem organizovanou krádež, odborníci hovoří o riziku, kterým tehdy mohl být státní bankrot. Okradenými byli ale občané.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka