Ústava není návod k pračce. Nejsem příznivcem toho, aby v ní byly lhůty, tvrdí Pekarová Adamová

16. prosinec 2021

Prezident Miloš Zeman v pátek jmenuje vládu Petra Fialy (ODS), a to včetně ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti), k němuž měl výhrady. „Je strašně důležité, že už na samém počátku jsme prokázali soudržnost. Mnozí škarohlídí říkali, že pět stran v koalici tu ještě nebylo a rozpadne se. Ale tváří v tvář poměrně velkému sporu jsme zůstali jednotní,“ pochvaluje si předsedkyně sněmovny a šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Prezident podle ní ustoupil kvůli připravované kompetenční žalobě, která prý měla velkou šanci na úspěch. V současné době ale její podání, aby se definitivně vyjasnily pravomoci prezidenta a premiéra, už není aktuální.

Čtěte také

„Nedomnívám se, že lze podávat žaloby preventivně – k něčemu, co nenastalo. To je podle mě nemožné a ve své podstatě to nedává logiku. Myslím, že soud by takovou žalobu nemohl ani přijmout a následně bychom jasno neměli,“ podotýká předsedkyně TOP 09.

Dále zdůrazňuje, že ústavní činitelé by měli vnímat Ústavu tak, jak je napsaná, a nepřekračovat své pravomoci. Současně by se prý Ústava neměla měnit a zpřesňovat.

Ústava umožňuje určité výklady a já nejsem příznivcem toho, aby v ní byly lhůty a podobně.
Markéta Pekarová Adamová

„Ústava není návod na obsluhu pračky. Ústava umožňuje určité výklady a já nejsem příznivcem toho, aby v ní byly lhůty a podobně,“ uvádí s tím, že na základě aktuálních zkušeností je možné diskutovat o některých úpravách, současné znění ve věci jmenování ministrů ale považuje za dostatečně zřejmé na to, aby aktéři chápali, jak je myšleno.

Nový rozpočet do měsíce a půl

O důvěru vláda Petra Fialy požádá sněmovnu až v týdnu po 12. lednu. Předtím je prý třeba vypracovat programové prohlášení vlády, které koaliční priority zasadí do časového rámce, a navíc je třeba program prodiskutovat se svazy a komorami, jichž se týkají.

Čtěte také

„Základem musí být stabilizace veřejných financí a zkrocení dluhů, které tady současná vláda v demisi nasekala – roztáčí dále inflační spirálu a podobně,“ přibližuje svoji představu o programovém prohlášení Pekarová Adamová.

Za růst inflace podle ní můžou nejen covidová opatření a vyplývající omezení poptávky, ale také nejrůznější předvolební dárečky z uplynulých let, například pětitisícové rouškovné pro seniory. „Vláda se rozhodla, že tyto velmi silné voličské skupiny bude tímto způsobem oslovovat, řekněme až uplácet,“ kritizuje.

Jednací řád vlastně umožňuje zkracování lhůt tak, abychom v řádu měsíce a půl měli rozpočet kompletně schválen sněmovnou.
Markéta Pekarová Adamová

Vláda prý také začne intenzivně pracovat na rozpočtu pro příští rok, který má přinést úspory v řádu desítek miliard korun. Bude třeba ho co nejdříve schválit, aby rozpočtové provizorium trvalo co nejkratší dobu. Podle předsedkyně sněmovny by se kvůli tomu měly zkrátit i schvalovací lhůty.

„Jednací řád vlastně umožňuje zkracování lhůt tak, abychom v řádu měsíce a půl měli rozpočet kompletně schválen sněmovnou. A to i při té docela očekávatelné diskuzi, která určitě nebude stručná,“ soudí Pekarová Adamová.

Jaké zákony bude chtít nová vláda co nejrychleji schválit? A lze očekávat legislativní smršť? Poslechněte si v záznamu Interview Plus.

autoři: Jan Bumba , ert
Spustit audio

Související