Update Červeného seznamu

23. září 2010

Letošní aktualizace Červeného seznamu ohrožených druhů Světového svazu ochrany přírody (IUCN) přinesla jednu dobrou zprávu a hodně těch špatných.

Dobrou zprávu představuje sestup papouška alexandra mauricijského (Psittacula eques echo) z kategorie "Critically Endangered" (kriticky ohrožené druhy) do "Endangered" (ohrožené druhy). Tito nádherně zbarvení ptáci, kteří žijí na jihozápadě ostrova Mauritius, patřili před 15 lety k nejohroženějším druhům. Díky chovnému programu, založenému s pouhými několika jedinci, mohlo být v letech 1997 až 2005 do přírody vypuštěno celkem 139 ptáků a v současné době tvoří divokou populaci už přibližně 320 alexandrů mauricijských.

Jiné druhy takové štěstí neměly. Drobný pták šatovník ostrovní (Melamprosops phaeosoma) z havajského ostrova Maui naopak povýšil do kategorie kriticky ohrožených - pravděpodobně vyhynulých druhů. V roce 1998 zbývali poslední tři šatovníci, které chtěli zoologové odchytit a uměle odchovávat jejich mláďata. Podařilo se však odchytit jen jednoho, který v zajetí před třemi lety uhynul.

Logo

Velmi nejistě vypadá přežití dalšího papouška, ara škraboškového, někdy označovaného jako ara Spixův (Cyanopsitta spixii), z pralesů Amazonie. Zatím poslední exemplář byl viděn v 90. letech minulého století.

Na červený seznam se také vůbec poprvé dostalo deset druhů mořských korálů. Nejohroženější z nich je galapážský druh Rhizopsammia wellingtoni. Ten byl v okolí Galapážských ostrovů hojný do silného jevu El Niňo v roce 1982 až 1983. Kvůli oteplení vody, které korály poškozuje, zmizelo 90 % populace tohoto druhu.

Kompletní zprávu IUCN najdete zde.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio