Ukrajinci si přejí, ať se Rusko prostě vypaří. Jednat s ním nikdo nechce, popisuje Krupař
Ukrajinští vojáci jsou na mnoha místech válečné fronty pod tlakem, o složité situaci mluvil i vrchní velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj. Rusové po dlouhé době zaznamenali i viditelný úspěch, když dobyli město Avdijivka. „Pro mě je její ztráta velmi osobní. 24. února 2022, když začala ta plnotučná válka proti Ukrajině, jsem se probudil právě v Avdijivce. Cílem mé cesty bylo zjistit, co se tam děje,“ popisuje z Ukrajiny fotograf Stanislav Krupař.
Kvůli bezpečnosti nechce uvádět konkrétní místo, kde se právě nachází. V posledních týdnech ale navštívil ukrajinské základny v zázemí. „Přímo do Avdijivky jsem se už nedostal, ale mluvil jsem s ukrajinskými bojovníky, z nichž některé znám už několik let. A bohužel i během mého krátkého pobytu jich dost přišlo o život,“ uvádí.
Je tam ohromná sklíčenost, ale překvapuje mě, že ne odevzdanost a rezignace.
Stanislav Krupař o náladě mezi ukrajinskými bojovníky
„Během jednoho dne padlo několik bojovníků, které jsem dobře znal, a strašné bylo to, že jsme jejich smrt sledovali v přímém přenosu. Drony dnes živě přenáší dění na bojišti a my se jen bezmocně dívali, jak umírají. To je čerstvý a drtivý zážitek, který v sobě teď nosím,“ dodává.
Čtěte také
Družstvo čítající 24 vojáků například během jediného týdne přišlo o třetinu členů: „Je tam ohromná sklíčenost, ale překvapuje mě, že ne odevzdanost a rezignace. Slyšel jsem ale nářky na to, co zmohou odstřelovači proti artilerii. Unisono zní, že Ukrajinci nemají dost prostředků, aby se bránili: potřebují dělostřeleckou munici a drony,“ doplňuje s tím, že drtivou většinu ztrát způsobuje právě dělostřelectvo.
Ukrajinská armáda se prý potýká s dezercemi, často ale nejde o to, že by vojáci nechtěli bojovat. Spíš jsou natolik vyčerpaní a traumatizovaní, že si potřebují odpočinout. Bez povolení opustí jednotku, za pár týdnů se ale opět vrací a bojují dál.
Válka sbližuje
O vojácích, které poznal, mluví Krupař jako o přátelích – ve válečných podmínkách prý přátelství vznikají rychle a intenzivně.
Nikde jsem neslyšel, že by se (Ukrajinci) měli s Ruskem domluvit. Protože podle mého soudu tomu nikdo nevěří.
Stanislav Krupař
„To je možná na válce pro mnohé přitažlivé, ač to zní odporně, že tříbí charaktery a lidi neuvěřitelným způsobem sbližuje. Sdílí spolu vše, jsou na sebe absolutně odkázaní a neřeší malichernosti. A základem toho vztahu je, že jsi ochotný za mě položit život,“ vysvětluje.
Na novináře působící s ukrajinskou armádou se vztahují pravidla, co mohou a nemohou fotit a zveřejňovat. U Krupaře podle jeho slov mají jeho vojenští přátelé plnou důvěru v tom, že fotografie nezneužije či nepoužije necitlivým způsobem:
Čtěte také
„Netroufl bych si fotit vypjaté emocionální momenty u lidí, které neznám. Díky důvěrným vztahům si to můžu dovolit s lidmi, které znám. Ale jsou i chvíle, kdy nefotím a jen tiše naslouchám a pozoruji. Ale v zásadě se má fotografovat vše. Druhá věc je, jak se to má publikovat,“ zamýšlí se.
Ať se Rusko vypaří
Navzdory informacím, že ruské ztráty jsou až pětinásobné, ukrajinští vojáci o svých protivnících nemluví s pohrdáním. Jde prý o tvrdého nepřítele, který má v poslední době převahu v lidech i v technice.
„Mnozí z těch, které jsem potkal, by byli nejradši, aby Rusko prostě zmizelo z povrchu planety. Říkám jim, že to se nikdy nestane a že mír nejspíš nebude, dokud se v Rusku nezmění režim a nepřestane mít tyto krvelačné choutky. Ale do těchto disputací se se mnou nikdy nikdo nepustil. Říkají, ať se prostě Rusko vypaří,“ uvádí.
Za poslední dva roky se zároveň nikdy nesetkal s názorem, že by se Ukrajina měla s Ruskem domluvit na příměří či míru. „Obávám se, že mi to posluchači neuvěří, ale nikde jsem neslyšel, že by se měli s Ruskem domluvit. Protože podle mého soudu tomu nikdo nevěří. A to se nestýkám jen s po zuby ozbrojenými vojáky, ani z obyčejných lidí to nikdo takto neformuloval,“ uzavírá.
Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus.
Související
-
Martin Fendrych: Fico ke dvěma rokům války na Ukrajině pronesl putinovský projev, V4 ztratila smysl
Slovenský premiér Robert Fico pronesl krátký projev ke dvěma rokům války na Ukrajině. Začal slovy o „záplavě vyjádření podporujících zabíjení Ukrajinců a Rusů“.
-
Znovu na vojnu? Armádě i zálohám chybí hlavně mladí lidé, pomoci může „dánský model“
Bezmála 20 let od konce povinné vojny řeší armáda problém: nejsou lidé. Co s tím? A máme zase zavést nějakou formu vojenské služby?
-
Na Ukrajinu nikdy nešlo ze Západu víc materiálu a zbraní, než jde teď, tvrdí vládní zmocněnec
Jaký smysl má rozvoj civilních podnikatelských styků se zemí, která potřebuje především zbraně pro boj s ruskými útočníky?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.