Učitel žáka s ADHD musí být hodně otrlý, žádoucí je tolerantní a přijímací přístup, vysvětluje terapeut Uhlíř
Dítě s ADHD, tedy s poruchou pozornosti a aktivity, je úzkostné, dokonce až agresivní. „Zjednodušeně se dá říct, že takové dítě dřív koná, než myslí. Tím ale také zrazuje samo sebe. Od mala zažívá ze svého okolí spíš negativní zpětnou vazbu, takže pak má pocity méněcennosti a nízkého sebehodnocení,“ vysvětluje terapeut a speciální učitel Jan Uhlíř.
„Ve specializovaných školách je ve třídě žáků s ADHD maximálně deset, obvykle tam jsou dva pedagogové. Protože pokud dojde k nějakému incidentu, kdy se žák přestane kontrolovat a přejde do agrese, může třídou lítat i nábytek,“ doplňuje v pořadu Hovory.
Čtěte také
Učit takové dítě s poruchou pozornosti a aktivity pak prý vyžaduje hodně ostřílené a otrlé kantory. „Aby se hned nehroutili z drobnějších projevů nekázně nebo závadového chování.“
„To znamená, že když žák učitele počastuje v afektu vulgárními výrazy, není to hned na dvojku z chování, ale musí se to brát s odstupem. Nezbytností je totiž tolerantní a přijímající přístup. Zároveň je potřeba pracovat s pevnými hranicemi a s dodržováním pravidel – s tím tyto děti totiž nejvíc bojují a pak i selhávají.“
Individuální přístup
Každé dítě s poruchou ADHD by podle terapeuta mělo mít výchovný přístup ušitý „přímo na míru“.
Čtěte také
„A hned na začátku také rozplétáme jeho příběh, zjišťujeme, kde byla nějaká nepřijetí apod., paralelně pak pracujeme i s jeho rodiči, kteří své dítě nezvládají už od jeho dětství. Zažívají mnoho nepříjemných situací, ať už se svými blízkými anebo v širším okolí.“
„Rodiče jsou tak často frustrováni tím, že se cítí být ve výchově neúspěšnými. Nezřídka to přechází do stavu, kdy přestávají mít své dítě rádi a vnímají ho jako nepřítele. To je právě ten kámen úrazu. Protože takto nepřijaté dítě selhává ještě podstatně víc.“
U menších dětí podle terapeuta výborně funguje práce s arteterapií, například prostorová práce s kartonem, kdy dítě dostane instrukci a splní si nějaký svůj sen. „A to je pak ten okamžik, kdy se dá napravovat důvěra směrem k dospělému. Do té doby totiž slyší jen, ať něco nedělá, na všechno nesahá, nebo ať jde raději pryč z očí.“
Existuje i metoda, jak pomáhat starším dětem s ADHD. To už si ale poslechněte a v audiozáznamu, ptá se Tatiana Čabáková.
Související
-
Každé deváté dítě ve Spojených státech má ADHD. Počet diagnóz roste
Přibližně u každého devátého dítěte v USA ve věku od 3 do 17 let byla diagnostikována porucha ADHD. Upozorňuje na to stanice NPR.
-
ADHD, stres a úzkosti. Co trápí vysokoškoláky a jak si pomoct?
Jak jsou na tom studující s duševním zdravím? Do Studovny přišel lékař a výzkumník Matěj Kučera společně s psycholožkou a výzkumnicí Andreou Včelákovou z NÚDZ.
-
Proč je důležitá předškolní příprava našich potomků s ADHD? Odpoví lékařka Jana Martincová
Proč je důležitá kvalitní předškolní příprava našich potomků s ADHD? Kdy je vhodné u nich začít se sexuální výchovou? Více odpoví lékařka Jana Martincová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.