Týden očima Petra Schwarze: Prezidenti, premiéři a jedna červená čepice

28. říjen 2023

Současný prezident Petr Pavel oznámil, že se jeho kočka Micka přestěhovala do Lumbeho vily a on s manželkou Evou tam budou bydlet s ní, a bývalý prezident Miloš Zeman oznámil, že se nezúčastní dnešní slavnosti na Pražském hradě k státnímu svátku výročí vzniku Československa spojené s udílením státních vyznamenání.

Pravda, ani jedno z těchto oznámení nezahýbe světem ani Českem, počasí se nezmění a chleba levnější nebude, ale přece jen postoj bývalé hlavy státu zaráží – alespoň ty, které v souvislosti se Zemanem ještě něco zarazit vůbec může.

Čtěte také

Bývalý prezident svou neúčast na vyznamenávání zasloužilých osobností, největší hradní trachtaci za celý rok, vysvětlil tím, že bude na dvou jiných akcích souvisejících se státním svátkem.

Jednu z nich pořádá Svaz bojovníků za svobodu, se kterým už opravdu málokdo chce mít něco společného kvůli jeho současnému vedení v čele s hned dvojnásobným členem komunistické strany a agentem Veřejné bezpečnosti Jaroslavem Vodičkou, který bojoval za svobodu mimo jiné jako absolvent učiliště vojsk ministerstva vnitra.

A který třeba, připomínám, udělil medaili svazu bývalému komunistickému poslanci Ondráčkovi, zvanému též „Mlátička“, protože jako pendrekář zasahoval proti demonstrantům při Palachovu týdnu. Prostě bojovníci za svobodu jak vyšití.

Ať se nestaneme obětí neschopnosti druhých

Čtěte také

Dalším důvodem, proč Zeman na Hrad vyjádřit respekt státnímu svátku i vyznamenaným nepůjde, je prý jakási akce Česko-izraelské obchodní komory v Obecním domě. Jakási říkám proto, že alespoň v otevřených zdrojích jsem nic takového nenašel, ani v kalendáři akcí na webu komory, ani třeba v registru smluv Obecního domu.

Zato v obou těchto zdrojích se dá najít slavnostní večeře této komory právě v Obecním domě, ta ale měla být téměř před třemi týdny a stejně byla zrušena. Tak nevím. A mimochodem, právě před Obecním domem má k státnímu svátku už za několik hodin řečnit Zemanův předchůdce Klaus na shromáždění pořádaném jeho institutem.

Poslanecká sněmovna schválila základní parametry návrhu státního rozpočtu na příští rok (opozice byla proti) a ve třetím, tedy konečném, čtení zvýšení příspěvku na narozené dítě od příštího roku o 50 tisíc korun, na celkových 350 tisíc (v tomto případě nebyl proti nikdo).

Čtěte také

Slovenská prezidentka Čaputová jmenovala novou vládu Smeru, Hlasu a Slovenské národní strany a staronový premiér Fico mohl začít vládnout. Na úvod potvrdil svá prohlášení z kampaně, že Slovensko už nebude nijak vojensky pomáhat Ukrajině, aby pak jeho koaliční partner Pellegrini, kterému účast jeho strany ve vládě přinesla post předsedy parlamentu, upřesnil, že to se ale nemá týkat zbraní, které slovenským zbrojovkám někdo zaplatí – což se týká třeba houfnic, které na Slovensku pro Ukrajinu už vyrábí a za které mají slovenské podniky dostat v přepočtu přes dvě miliardy, takže by je zrušení této zakázky poněkud zabolelo. Holt ideály něco stojí.

A když už jsme byli u bývalých prezidentů, ten předposlední americký Donald Trump opět ukázal, jak skvěle se orientuje ve svých spojencích a světové politice vůbec – maďarského premiéra Orbána pochválil jako jednoho z nejsilnějších světových vůdců, který prý vládne, no, Turecku ležícímu na ruských hranicích. Orbán se pak pochlubil červenou kšiltovkou, kterou od Trumpa dostal.

Petr Schwarz, moderátor a komentátor Českého rozhlasu Plus

Indický středoškolák vynalezl chytrou lžíci, která má díky pohybovým senzorům eliminovat třes rukou, moderní technika naštěstí nabízí lepší řešení než je dědova mísa. Značně překvapena musela být během své dovolené žena z americké Georgie – sousedka jí zatelefonovala, že jí právě strhli dům. Demoliční firma si totiž spletla adresu a zmíněnou sousedku, která se přišla zeptat, co to dělají, její pracovníci hrubě odbyli. A s majitelkou domu nyní ona firma nijak nekomunikuje. Ať se nestaneme obětí neschopnosti či nepozornosti druhých, přeje posluchačům Českého rozhlasu Plus, sobě i celému světu Petr Schwarz.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

autor: Petr Schwarz
Spustit audio