Kamila Pešeková: Zopakuje se Babišův „vysavač“ i na Slovensku?

14. říjen 2023

Po předčasných parlamentních volbách na Slovensku je v těchto dnech už jasné, které politické subjekty vytvoří vládní koalici. Memorandum o porozumění podepsaly strany Smer – sociálna demokracia Roberta Fica, Hlas – sociálna demokracia Petra Pellegriniho a Slovenská národní strana Andreje Danka. Znamená to, že strany se domluvily na koaliční spolupráci a rozdělily si mezi sebou jednotlivá ministerstva. Koalice bude mít 79 poslanců ve 150členném parlamentu. 

Podle Roberta Fica, který volby vyhrál a bude podle všeho premiérem, chce nová vláda zvýšit životní úroveň Slovenska. Zároveň tvrdí, že si je vědoma, že v současné situaci bude muset konsolidovat veřejné finance. To ale nechce provést na úkor sociálních standardů. „Do pekla? Dobře. Ale na velkém bílém koni,“ uvedl Fico na margo toho, že realizovat takový plán nebude jednoduché.

Čtěte také

Kromě ekonomické situace bude muset nový kabinet řešit aktuální otázku ilegální migrace a ochrany hranic. Složitá je situace ve zdravotnictví a školství, které trápí nedostatek pracovníků a nízké mzdy – i tímhle se budou muset ministři zabývat.

Dá se proto očekávat, že dříve nebo později vzniknou v koalici neshody, jakým způsobem daného cíle dosáhnout. To může nové vládní spojenectví oslabovat, a to přesto, že Fico se bude snažit mít kontrolu nad vládou pevně ve svých rukách. Tento politik, který v minulosti vedl už tři vlády, totiž není zvyklý ustupovat. Zároveň nedovolí, aby vedle něj zůstal prostor pro někoho dalšího.

Čtěte také

Pro koaliční partnery jeho Smeru to může mít dalekosáhlé důsledky. Jak v případě Hlasu expremiéra Petra Pellegriniho, tak Slovenské národní strany totiž nejde o strany, které by byly usazené nebo vnitřně stabilní. Hlas vznikl před třemi lety a byl založený lidmi, kteří odešli právě z Ficova Smeru.

Skupina okolo Pellegriniho považovala tehdejší dlouhodobě vládnoucí stranu jako nereformovatelnou. Jenomže politická praxe minulých tří let, kdy byly Smer i Hlas v opozici, ukázala, že ve skutečnosti mezi nimi žádné výraznější rozdíly nejsou. Také skutečnost, že se tak rychle dokázaly dohodnout na společném vládnutí, podtrhuje jejich blízkost.

Babišovský scénář

Čtěte také

Není proto vůbec vyloučeno, že dominantní Fico postupně Hlas „vyluxuje“ a přetáhne k sobě všechny jeho voliče. Nehledě na to, že pro mnohé z nich to bude návrat ke straně, kterou dřív stejně volili.

Totéž se může stát i národovcům, kteří se dostali po tříleté pauze znovu do parlamentu. I jejich příznivci už několikrát podlehli Ficově národně-populistické „přitažlivosti“ a dostali tak svou mateřskou stranu do takových problémů, že klesla pod pět procent.

Kamila Pešeková, Český rozhlas

Jinými slovy, na Slovensku se může opakovat babišovský scénář: po několika letech v čele vlády hnutí tehdejšího českého premiéra odsálo voliče nejenom svým sociálnědemokratickým koaličním partnerům, ale i komunistům, kteří jejich vládu tolerovali. Strany, které kdysi tvořily českou levici, se od té doby marně snaží o návrat.

Autorka je komentátorka Českého rozhlasu

Spustit audio