Týden očima Petra Schwarze: Nové reality a realitní byznys
Těžko říci, zda a jak se podaří Donaldu Trumpovi naplnit své heslo učinit Ameriku opět velikou, ona koneckonců veliká stále je, ale každopádně Trump dává najevo, že by ji rád viděl větší.
Zatím vyjádřil touhu koupit Grónsko, to i s obyvateli, kteří tomu ale podle průzkumu vůbec nakloněni nejsou, nabídl Kanaďanům, aby se stali 51. státem USA, což u nich také žádné nadšení nevyvolalo, pohrozil Panamě, že si Spojené státy vezmou zpět před desítkami let darovaný průplav mezi oceány, a naposledy se vyslovil, že by Amerika mohla převzít do vlastnictví pásmo Gazy, to ovšem bez stávajících asi dvou a půl milionu jeho obyvatel.
Čtěte také
A svět zatím nechává valit oči a spekulovat, co z toho myslí vůbec vážně, jestli všechno, nebo vůbec něco.
V některých případech Trumpovy hrozby velkým, ale opravdu velkým, americkým klackem na první dobrou zabraly – Panama začala rychle couvat ze spolupráce s Čínou, Kolumbie po hrozbě okamžitého uvalení vysokých cel přestala odmítat návrat migrantů, aby se pak pravda kolumbijský prezident vyslovil pro legalizaci kokainu s tím, že prý je nelegální drogou jen proto, že se vyrábí v jižní Americe a přitom není horší než whisky.
Vysoká cla vyhlásil Trump i pro Kanadu a Mexiko, ale večer před tím, než měly začít platit, je o měsíc odložil s tím, že mu kanadský premiér a mexická prezidentka slíbili, že budou více řešit, co se Trumpovi nelíbí.
Čtěte také
Ona by totiž ta cla také zvýšila ceny v obchodech Trumpovým voličům, a těžko říci, jestli ti by se jen tak spokojili s ujištěním, že sice teď budou platit víc, ale někdy v budoucnu to Americe přinese bohatství. Otázkou totiž je, co by to přineslo jak Americe, ale i jestli by se ono bohatství týkalo právě obyčejných voličů.
Úplně jiná píseň je ale onen návrh na převzetí Gazy. Pravdou je, že nikdo neví, co s tímto zcela zdevastovaným územím ovládaným teroristy počít. Jenže na něm žijí miliony lidí, pro které je to domov. A které naprosto nechtějí přijmout ani okolní, ani jiné země, a nezmění na tom nic ani ironický návrh izraelského ministra obrany Kace, aby si je převzaly ty země, které Izrael nejvíce, a podle Kace neoprávněně, za jeho postup v Gaze kritizovaly.
Čtěte také
Kacova slova jen podtrhla absurditu celého návrhu. Politika a realitní byznys jsou přece jen rozdílné obory, tady není jen tak možné vystěhovat nájemníky s tím, že dům se bude rekonstruovat. Nejsou to totiž nájemníci.
V Rusku a v Číně ale Trumpovy pokusy sledují s pochopením a určitou nadějí – i oni by rádi získávali pod kontrolu další území a tak se kochají nadějí, že s Trumpem najdou společnou řeč, a rozdělí si svět. Pak by nás čekaly hodně smutné časy.
Ať nacházíme, co hledáme
Na sousedním Slovensku opět v mnoha městech vyšli lidé do ulic kvůli obavám toho, že vláda premiéra Fica směřuje zemi na východ. Maďarský ministr zahraničí Szijjártó soukromě navštívil Prahu, což v překladu znamenalo, že se nesešel s vládními představiteli, ale se zástupci hnutí ANO, kterému vyjádřil podporu do sněmovních voleb.
Čtěte také
Liberecký hejtman Půta z hnutí STAN byl odsouzen za korupci k podmínce a pokutě, cítí se nevinen a na místě se odvolal, o jeho odvolání z funkce se ale bude ještě jednat.
Šéf polského ústavního soudu Święczkowski, loajální k bývalé vládní garnituře, podal trestní oznámení na současného premiéra Tuska a další vládní představitele a obvinil je, že jako organizovaná zločinecká skupina spáchali státní převrat, tedy zvítězili ve volbách.
V Rusku pokračovala epidemie pádů z oken, v jeden den vypadli dva vysocí státní úředníci, další den zahynul v Petrohradu po pádu z desátého patra devětapadesátiletý hudebník Strojkin, u kterého zrovna byla domovní prohlídka kvůli obvinění z financování ukrajinské armády. Z okna v pátém patře vypadl i muž v Českých Budějovicích, dopadl však na zaparkované auto a zázrakem přežil.
Na předměstí argentinské metropole Buenos Aires se ze zatím neznámých důvodů zbarvila voda v řece do krvava a čeští vědci oznámili, že v Albánii objevili největší podzemní termální jezero na světě. Ať nacházíme, co hledáme, přeje posluchačům Českého rozhlasu Plus, sobě i celému světu Petr Schwarz.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.