Týden očima Petra Schwarze: Nárazy na realitu

Premiér Andrej Babiš
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Premiér Andrej Babiš

Průzkum veřejného mínění agentury STEM ukázal, že s tím, jak u nás funguje demokracie, jsou spokojeny dvě pětiny lidí.

To není zrovna moc, ale pořád ještě víc, než tomu před pár lety bývalo. Nejméně spokojeni jsou příznivci komunistů a SPD, což není divu, když tyhle strany nejsou spokojeny nejen s tím, jak naše demokracie funguje, ale i s tím, jak vypadá. 

Petr Hartman: V kauze Staněk ČSSD opakovaně propadá z politického marketinku

Premiér Andrej Babiš a končící ministr kultury Antonín Staněk na společné tiskové konferenci

Není důležité, co se děje. Podstatné je, jakým způsobem se to prodá veřejnosti. Poměrně jednoduché pravidlo pomáhá Andreji Babišovi v zatím úspěšné politické kariéře.

Demokraticky zvolená hlava státu po dlouhém čekání  splnila aspoň první část své ústavní povinnosti, prezident Zeman odvolal ministra kultury Staňka. Premiér Babiš se chytil za nos, že si asi dovolil příliš, když minulý týden připustil, že by prezident měl ústavu dodržovat, a před odjezdem na dovolenou hodil na jakýsi boj křídel v sociální demokracii vinu za to, že nedokáže u hlavy státu prosadit, aby podle ústavy vyhověla jím samotným předloženému návrhu.

Těžko říci, jak nějaká křídla ovlivňují dodržování ústavy prezidentem, ale pro Andreje „ANO jsem já“ Babiše v tomto případě hovoří, že v jeho hnutí určitě žádná křídla nebudou, leda by nějakým divným úradkem osudu narostla křídla andělská jemu samému, což si troufám říci, se v naší realitě nestane.      

Sociální demokraté jsou tak stále na půl cesty z vlády a se svým koaličním partnerem se navíc přou o dvě desítky miliard navíc do rozpočtu jimi řízených ministerstev. Jenže právě peníze na další rozdávání už téhle vládě došly, a tak oproti premiérovým předvolebním slibům chce jeho kabinet zvyšovat daně, a to nejen u tabáku alkoholu a hazardu, ale také tímto způsobem chce statisícům lidí zdražit topení. Vládní dárky už skončily.

Ať z nás nikdo blbce nedělá

Nový britský premiér Boris Johnson už tvrdě naráží na realitu. V doplňovacích volbách ve Walesu přišli jeho konzervativci o poslanecké křeslo na úkor liberálů, kteří nechtějí žádný brexit, takže i se svým koaličním partnerem mají už v parlamentu konzervativci převahu jediného hlasu.

Adam Černý: Vláda Borise Johnsona na jediné tenké niti

Boris Johnson na návštěvě farmy v jižním Walesu

První týden Borise Johnsona v premiérské funkci skončil doplňovacími volbami ve Walesu, které přistřihly už tak krátkou vládní většinu na minimum.

Na přípravu případného tvrdého brexitu uvolnila Johnsonova vláda další dvě miliardy liber, což opoziční labouristé označili za vyhazování peněz, protože parlament tvrdý brexit jasně odmítl. Ve Skotsku, kde přes 60 procent lidí bylo proti jakémukoli brexitu, na Johnsona pískali a bučeli, až z jednání s tamní první ministryní odešel radši zadním vchodem.

Rostou přitom obavy, že při brexitu bez dohody by se většina Skotů přiklonila k nezávislosti. A velice napjatá je situace i v Severním Irsku, kde se Irové hrozí případného obnovení pevné hranice s Irskem a rovněž hrozí, že by se v takovém případě mohli odtrhnout. Takže Johnson bude mít co dělat, aby Velká Británie zůstala i nadále Velká.

Ohromné požáry na Sibiři se stále šíří, katastrofa zasáhla území velké jako dvě pětiny Česka. V Etiopii dokázali podle tamní vlády vysadit dobrovolníci během jediného dne přes 350 milionů mladých stromů. O tři dny později etiopský premiér Ahmed pohrozil, že pokud se účastníci násilných protivládních protestů nepřestanou svolávat přes internet, odřízne navždy celou zemi od světové sítě.

Petr Schwarz

Zřejmě duševně nemocný uprchlík ze sousední Eritreje shodil v Německu matku s dítětem pod vlak a dítě tak zabil. Brazilský prezident Bolsonaro zrušil schůzku s francouzským ministrem zahraničí, protože má prý příliš nabitý program, a pak ve stejném čase přenášel přímo na Facebooku, jak mu u kadeřníka upravují hlavu.

Ať z nás nikdo blbce nedělá, přeje posluchačům Českého rozhlasu Plus, sobě i celému světu Petr Schwarz.

Autor je komentátor Českého rozhlasu