Týden očima Petra Schwarze: Kvantová budoucnost a kvanta současnosti
Advent zítra vstoupí už do třetího týdne, Vánoce jsou opravdu za dveřmi, obchody plné lidí, a na noční obloze na dnešek vrcholil poslední pravidelný meteoritický roj, Geminidy – jenže moc vidět nebyly. Prezident Pavel podepsal důchodovou reformu, ale státní rozpočet na příští rok má stále na stole – pokud by ho vetoval, byl by první českou hlavou státu, která by k takovému kroku sáhla.
Ústavní soud nejmenší možnou většinou (šest soudců bylo proti) zrušil takzvaný Lex Babiš II, protože ho vyhodnotil jako přílepek k jinému zákonu, obsahem se proto vůbec nezabýval.
Čtěte také
Přílepky jsou podle už dřívějšího rozsudku Ústavního soudu protiústavní a vzhledem k tomu, že Lex Babiš II byl podán jako pozměňovací návrh k projednávané změně zákona upravujícího fungování Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí, většina soudců Ústavního soudu ho tak viděla.
Nevyslyšela námitky předkladatele Piráta Michálka, že pokud by tento návrh byl podán jinak, opozice byla připravena ho obstruovat až do konce volebního období a problém kumulace mediální a politické moci by tak zůstal nedořešen. Což tedy zůstal stejně. Ústavní soud ale zároveň zdůraznil, že obstrukce nemají „vést k paralýze legislativní činnosti, jinak by většina nebyla schopna prosadit svou vůli svobodným hlasováním“, podle jeho názoru se však dají ukončit způsobem ladícím s ústavou.
Čtěte také
Což je ale trochu problém, protože v praxi české sněmovny se tento způsob ještě nepodařilo nalézt. Mimochodem, šéfka poslaneckého klubu hnutí ANO Schillerová rozsudek pochopitelně nadšeně přivítala s tím, že není důležité jeho přijetí nejtěsnější většinou, protože důležitá je ta většina. Uvidíme, jestli si toto poznání přenese i do sněmovny.
Společnost Google představila revoluční kvantový čip Willow, který byl během testů za pět minut hotov s úlohou, jehož řešení by současným superpočítačům trvalo déle, než je stáří vesmíru. Čtvrtina Čechů se podle dat z mezinárodního výzkumu PIAAC neorientuje v obsáhlejším textu, což je může značně limitovat v běžném životě, téměř třetina pak má potíž řešit jiné problémy než ty s jednoduchým zadáním a stálými podmínkami.
Dobré zprávy do příštích dnů
Syrští islamističtí povstalci po téměř 14 letech bojů v zemi a současném takřka bleskovém postupu dobyli metropoli Damašek a svrhli vládu diktátora Asada. Otec a po něm syn Asadové panovali v Sýrii od roku 1971, a to pomocí nejhrubšího násilí, vraždění a mučení, v době svého pádu režim věznil 135 tisíc lidí včetně 4 tisíc dětí, jeho pád tedy davy Syřanů přivítali, podle OSN jich ale také v souvislosti s povstaleckou ofenzivou více než milion opustilo domovy.
Čtěte také
Nad tím, jak se budou chovat u moci povstalci, které v bojích vedla skupina vzešlá z Al-Káidy v čele s mezinárodně hledaným teroristou al-Džuláním, pochopitelně panují obavy na mnoha stranách. Asad prchl do Moskvy, kde mu dal azyl ruský vůdce Putin, a právě pro Rusko a také Írán, Asadovy spojence, je jeho pád velkou ranou.
Slovenský premiér Fico navštívil Brazílii, kde viceprezident Alckmin při přivítání vyjádřil za sebe i nemocného prezidenta Lulu radost, že jeho zemi poprvé navštívil premiér z Jugoslávie. Fico pak v rozhovoru pro místní média prohlásil, že Západ jednou Ukrajinu obětuje a ta tak dopadne jako Československo pro Mnichovu, což je opravdu nechutné pokrytectví od státníka, který právě boj Ukrajiny odmítá podporovat a Západ obviňuje, že svou podporou boje Ukrajinců rozdmýchává válku.
A Ficův současný spojenec v Evropské unii, maďarský premiér Orbán, zase dojednával s Putinem jakési vánoční příměří, aniž se Ukrajiny vůbec zeptal. Kreml ale Orbánův návrh přivítal, není divu.
Rumunsko a Bulharsko se staly součástí Schengenského prostoru. Svět se mění, německé dráhy přestanou ve svých vlacích podávat točené pivo, citelně po něm klesla poptávka, takže napříště bude jen lahvové. A po více než pěti letech byla znovu otevřena pro veřejnost znovuzrozená pařížská katedrála Notre-Dame. Jen dobré zprávy přeje do příštích dnů posluchačům Českého rozhlasu Plus, sobě i celému světu Petr Schwarz.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka