Týden očima Petra Schwarze: Ještě že máme docela dobrý rok
Vláda Andreje Babiše celkem bez problémů ustála v Poslanecké sněmovně hlasování o důvěře. Sociální demokraté předvedli styl „chytrá horákyně“ a hlasování se nezúčastnili.
Dali tak najevo, že sice souhlasí s tím, že není vše v pořádku, ale že shození současné vlády stejně není řešení, v čemž mají ostatně pravdu.
Petr Hartman: Konec premiéra Babiše by přinesl nového premiéra Babiše
Podle Jana Hamáčka nešla sociální demokracie do vlády proto, aby řešila problémy Andreje Babiše.
Najít 120 poslanců souhlasících s rozpuštěním sněmovny je utopie. Čekat, že Andrej Babiš uzná, že pochybnosti kolem jeho kauz prestiži vlády nepomáhají a sám odstoupí z postu premiéra ještě větší.
Jediná jiná vládní varianta v současném rozložení sil je pak náhrada ČSSD v podpoře vlády SPD. Jenže Okamurův požadavek dál od Evropy a NATO je naštěstí zatím pro Babiše také příliš silná káva, což je pro bezpečnost naší země i naši životní úroveň velice dobrá zpráva.
Andrej Babiš ve sněmovně přednesl další ze svých dlouhých emotivních projevů, ve kterém napadal novináře, že si dovolují klást nepříjemné otázky a vyzdvihl skvělou činnost své vlády. Jenže… Zrovna den předtím se cílem zásahu policie kvůli podezření z dotačního podvodu stala Babišova ministryně pro místní rozvoj Dostálová, jestli oprávněně, teprve uvidíme, ale důvěru v neposkvrněnost Babišova kabinetu to neposílilo.
Josef Mlejnek jr.: Kostěj Babiš Nesmrtelný?
Andrej Babiš se mnohým musí jevit jako postava z ruských pohádek jménem Kostěj Nesmrtelný. „Moje smrt je daleko,“ říká v jedné z nich Kostěj.
Voliči na vládě oceňují hlavně to, že přidává na platech a důchodech, kde může, jenže slíbené miliardy pro kraje na opravy silnic zatím i kvůli tomu nejsou k mání, ministři Ťok a Schillerová je prý budou hledat v příštím roce, takže nás možná čeká „hledali, nenašli, byli oba smutní.“
A my budeme smutní také, a budeme jen doufat, že ty cesty nedopadnou jako pražské mosty za vlády Babišovy primátorky. A na šlapající ekonomice a nízké nezaměstnanosti má tato vláda pramalou zásluhu, tu zajistila světová konjunktura.
Prezident Zeman naznačil, že by nebyl proti výměně nějakých těch ministrů, hlavně nového ministra zahraničí Petříčka. Podle hlavy státu je Petříček jen Pocheho loutkou, jenže na to, aby člověk považoval Rusko za bezpečnostní hrozbu, chtěl monitorovat bezpečnostní hrozby, které k nám přináší čínský kapitál, nebo měl svůj názor na to, jak se ČSSD má zachovat k současné vládě, nemusí být ničí loutkou.
Ať se s poctivostí potkáváme co nejčastěji
Na ruské a čínské hrozby k prezidentově nelibosti dlouhodobě upozorňuje BIS, jejího šéfa Koudelku jistě ne kvůli tomu prezident vytrvale odmítá povýšit na generála, a letošní zpráva BIS se jistě jen náhodou zasekla na vládě.
Lída Rakušanová: Kvadratura parlamentního kruhu
Jak dopadne eventuální hlasování o důvěře vládě ve sněmovně bylo jasné už před jeho pátečním termínem.
A tento týden upozornil také nedávný šéf Vojenského výboru NATO generál Pavel, že české bezpečnostní složky vidí působení Ruska a Číny jako hlavní hrozby pro naši republiku, mezinárodní terorismus jako hrozbu druhotnou, a že se tedy v této otázce s premiérem a prezidentem neshodnou.
Evropská unie se dohodla s Velkou Británií na pobrexitovém uspořádání vztahů, jenže hotovo ještě zdaleka není. Britská premiérka Mayová čelí kritice jak ve své straně, tak od severoirských unionistů, kteří její vládu podporují, tak opozičních labouristů, tak třeba britských farmaceutických firem, prostě ze všech stran, takže není jasné, jestli se jí podaří tuto podobu dohody v parlamentu prosadit.
Z druhé strany zase hrozí Španělsko, že dohodu zablokuje v Evropské unii, pokud se v ní nebude jinak řešit otázka Gibraltaru. Takže klidný rozvod je zatím ve hvězdách.
Jan Jůn: Opozice se domlouvá na druhém referendu přes varování Mayové
Je nanejvýš pozoruhodné, jak rychle se dokáží měnit postoje obyvatel – tedy včetně Britů.
CNN zveřejnilo, že na Facebooku v Jižním Súdánu vydražili šestnáctiletou dívku vhodnou ke svatbě za 500 krav, tři luxusní auta a v přepočtu zhruba čtvrt milionu korun. Přihazovalo pět mužů včetně vysokého státního úředníka, ten, který nakonec dal nejvíc, si dívku vzal za svou devátou ženu. Facebook stránku s dražbou odstranil týden po svatbě a oznámil, že jakýkoli obchod s lidmi je na jeho síti zapovězen.
Jenže jak je vidět, pro někoho může být sociální síť přímo osudem. Podle skupiny historiků z Harvardu byl rok 536 po Kristu možná tím nejhorším v historii lidstva. Doufejme, že jím taky ještě zůstane.
A povzbudivá zpráva na závěr – poctivý nálezce vrátil skoro půl milionu korun cizinci, který je zapomněl v brněnském nákupním centru. Ať se s poctivostí potkáváme co nejčastěji, přeje posluchačům Českého rozhlasu Plus, sobě i celému světu Petr Schwarz.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka