Týden očima Petra Schwarze: Dárečky, dárečci a stamiliony v luftu

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Mikuláš obdarovává děti

Začal Advent a pak taky přišel jistý Mikuláš v doprovodu andělů a spousty čertů s donáškovou službou rozmanitého zboží pro nezletilé až do domu.

Některé dárečky ale dorazily už před Mikulášem.

Z Bruselu dorazil audit Evropské komise a podle závěrů jeho autorů je český premiér Babiš ve střetu zájmů a Agrofert z jeho svěřenských fondů bral neoprávněně stamiliony z evropských dotací, které by teď Česká republika měla vrátit. To už se ví, přestože text auditu nebyl zveřejněn, je důvěrný, ale slovy filmové klasiky, u nás se všechno rozkecá.

Premiér tvrdil, že Česká republika nic vracet nebude, že média lžou, a to v době, kdy, jak zdůraznil, audit ani nečetl. Smůla je, že když Česká republika nic vracet nebude, nejspíš přijde o dotace a může ji to stát ještě více.

Do toho v polovině týdne nejvyšší státní zástupce Zeman oznámil, že v kauze Čapí hnízdo bude pokračovat trestní stíhání premiéra Babiše a někdejší členky představenstva společnosti Jany Mayerové, naopak stíhání Babišových rodinných příslušníků definitivně končí. 

Advent bez nadbytečných a nežádaných dárečků

Na jednání o auditu ve Sněmovně pak premiér nepřišel s odůvodněním, že pracuje, stejný den odpoledne ale dorazil na interpelace, kde se naopak místo odpovědí na poslanecké otázky k jiným problémům k auditu neustále vracel, až mu předsedající Pirát Pikal musel vypnout mikrofon. Kabinetní politika je známý termín, v Česku se ale už ujala politika kabaretní.

Podle průzkumu veřejného mínění si hnutí ANO drží svých 30 procent voličských preferencí a žádná z opozičních stran se tomu ani nepřibližuje. Pirátský místopředseda Michálek ale stejně zřejmě usoudil, že už je čas dělit kůži medvěda, který ještě běhá v lese a rozhodl se dokázat, že opozice se domluvit stejně nemůže na ničem pořádném. Přišel s teorií, že by podle něho měla TOP09 skončit, protože za opoziční bídu může Kalousek, čímž v trochu jiném balení zopakoval oblíbenou mantru premiéra Babiše.  

Není častá věc, aby si českého politika všimli, a natož pochvalně, ve významnějším světovém médiu, tento týden se to ale stalo. Sloupkařka britského listu The Guardian komentovala společnou fotografii významných státníků na zasedání k 70. výročí NATO, a mezi Donaldem Trumpem, princem Charlesem, Borisem Johnsonem a dalšími vyzdvihla prezidenta Zemana za to, že jediný ze sedících mužů měl nohy přes sebe a ne roztažené, což je podle ní neměnná mužská konstanta. Gratuluji na Hrad. 

Ale dále. Extrémně velikou černou díru objevili vědci v Mléčné dráze, podle profesora Liou Ťin-fenga z čínské Národní astronomické observatoře by tak velká černá díra vůbec neměla v naší galaxii existovat. Jo, a Poslanecká sněmovna schválila vládní návrh rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun. 

Severokorejská média zveřejnila fotografie komunistického dědičného vůdce Kim Čong-una, jak na bílém koni zdolává zasněženou posvátnou horu Pektu. Ta má klíčovou roli v korejské mytologii – před pěti tisíci lety se na ní měl podle legendy narodit z medvědice polidštěné výhradním požíváním pelyňku a česneku první korejský král, před 77 lety podle komunistické legendy druhý vládce z dynastie Kimů, Kim Čong-unův otec Kim Čong-il, který se ale zároveň narodil už o rok dříve v Sovětském svazu.

Den po zveřejnění fotografií z Kimovy pouti k výšinám severní Korea pohrozila Spojeným státům, že jim pošle vánoční „dárek“, což v minulosti znamenalo test mezikontinentální rakety, která by mohl USA zasáhnout.

Petr Schwarz

O stamilionový dárek se připravil v americké Arizoně neznámý výherce v loterii, který si ani po půl roce nevyzvedl jackpot téměř 15 milionů dolarů, tedy přes 330 milionů korun, a výhra tak propadla. Požehnaný advent bez nadbytečných a nežádaných dárečků přeje posluchačům Českého rozhlasu Plus, sobě i celému světu Petr Schwarz.        

Autor je komentátor Českého rozhlasu