Tuzemští vědci v časopisu Nature Communications publikovali objev: molekulární kadeřnictví
Povíme si, jak buňka skládá molekulární nůžky na stříhání RNA. Nebo co vznikne, když se propojí dron a kamera na odhalování radiace. Také o haldě na ostravském předměstí, kde pod zemí už řadu let hoří halda milionů tun navazené hlušiny a odpadu z bývalých dolů a koksoven, se mluví jako o tikající ekologické bombě. Co kdyby se ale využila jako zdroje tepla? Dnes zároveň startuje série Hovory s rodokmenem s potomky slavných šlechtických rodů. Moderuje Tomáš Pavlíček.
Poslechněte si celou Vědu Plus v audiozáznamu.
Související
-
RNA není jen „půl DNA“. Umí úžasné věci, stále se jí snažíme porozumět, říká vědec s českými kořeny
Zkoumá RNA a vychází z poznatků Johanna Gregora Mendela. To je ve zkratce Thomas Cech. Tento 74letý nobelista poskytl exkluzivní rozhovor našemu reportérovi Martinu Srbovi.
-
V oceánech žijí tisíce RNA virů, o kterých jsme nevěděli. Ovlivňují i světové klima
V různých částech světa vědci objevili 5500 nových druhů RNA virů. Zařadili je do pěti nových kmenů. Studie o nich vyšla v populárně-naučném časopise Science.
-
Genetik Pačes: Od umělé inteligence si ve vědě hodně slibujeme. Mluvíme o blízké budoucnosti
Možnosti popularizace vědy, role umělé inteligence nebo mentoring v nové vědecké kariéře. To jsou témata, která na Dvojce komentuje Jan Pačes. Moderuje Zita Senková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.