Trumpův telefonát je na impeachment, audit volitelů je jen snaha oslovit skalní trumpisty, míní Joch
Stávající prezident USA Donald Trump, který svůj post neobhájil, zpochybňuje výsledky voleb v Georgii a telefonicky požadoval po tamním státním tajemníkovi, aby pro něj někde našel tisíce hlasů potřebných pro zvrácení výsledku voleb. „Brutální telefonní nátlak není za hranicí americké Ústavy, ale je to jednoznačně neetické, ostudné a hanebné. Kdyby Trumpovi do konce mandátu nezbývalo čtrnáct dní, bylo by to na nový impeachment,“ soudí ředitel Občanského institut Roman Joch.
Americká Georgie zároveň s Trumpovým telefonátem prožívá i další dramatické okamžiky. Konají se tam volby do Senátu, které rozhodnou o tom, kdo bude komoru Kongresu ovládat a jaké možnosti tak bude mít zvolený prezident Joe Biden.
Podle Jocha je možné, že republikáni ztratí obě křesla, o která nyní jde. „Je nutné konstatovat, že za to může Trump, který nejen škodí důstojností prezidentského úřadu, ale i vlastní Republikánské straně. Republikánské voliče spíše demoralizoval, hlavně ty umírněné, takže zvýšil demokratickou volební účast.“
Čtěte také
Americký mediální expert Brady Clough souhlasí, že Trumpův telefonát otřásá americkou politikou a řeči o impeachmentu se opět ozývají. „Když představitelé Republikánské strany musí den před volbami vystoupit před kamery a prosit voliče, aby příliš nevěřili slovům prezidenta a šli volbám, protože to má smysl a váhu, tak je to smutné.“
„Je to kritický stav pro republikány, protože jejich skalní příznivci možná nešli teď volit. Možná, že by byla větší šance, aby stát Georgie zůstal takzvaně červený, ale smíšené signály a zprávy od prezidenta stranu poškodily,“ vzkazuje Clough republikánům.
Dědictví trumpismu
Američan se obává, že se USA politicky posunují na nebezpečné území: „Budoucí kandidáti na prezidenta pokračují v Trumpových stopách. To je vidět v Kongresu, když se mají potvrdit výsledky voleb, tak jsou senátoři, kteří je zpochybňují. Bylo by lepší, kdyby Trump uznal porážku a udělal vše pro to, aby Senát zůstal v rukou republikánů.“
Čtěte také
Joch připomíná, že snahy zablokovat vyhlášení Bidena prezidentem, které pronáší Trumpův viceprezident Mike Pence, jsou marné. „O prezidentovi nerozhoduje ani federální soudnictví, ani federální Kongres, ale výsledky v jednotlivých státech. Role viceprezidenta je ceremoniální, on má výsledky počtu volitelů jen oznámit.“
„Audit volitelů, kteří žádají republikáni, je jen hra,“ dodává ředitel. „Nebudou mít dost hlasů. Chtějí tak oslovit skalní trumpisty. Senátoři si je chtějí pojistit, někteří z nich si i připravují vlastní kandidaturu na prezidenta v roce 2024, kdy budou dědici trumpismu, ale s tím, že budou osobnostně vyzrálejší a slušnější.“
Nejhorší je, že lidé ztrácejí důvěru v americký volební systém. A také vysoká úroveň pokrytectví ze stany republikánů.
Brady Clough
Clough potvrzuje, že volební kampaň na prezidenta už začala. „Jsou tu lidé jako Ted Cruz, který chce opět kandidovat. Důležitým faktorem je také fundraising, získávání finanční podpory od voličů, protože jen zpochybnění voleb přineslo od republikánských voličů zatím přes čtvrt miliardy dolarů.“
„Nejhorší aspekt je, že lidé ztrácejí důvěru v americký volební systém. A také vysoká úroveň pokrytectví ze stany republikánů, protože sice chtějí zvrátit nezvolení pana Trumpa, ale nic neříkají o dalších chybách ve výsledcích voleb,“ shrnuje Brady Clough.
Roman Joch, ředitel Občanského institut
Brady Clough, americký mediální expert
Ředitel věří, že Trump nakonec přesvědčí část voličů, že americký lid byl podveden. „Bude to malá část, ale ne minimální. A to je tragédie jeho chování na konci úřadu. To se naposled stalo v roce 1876, od té doby nebyla pochybnost, kdo byl zvolen. Trump je první prezident za 150 let, kdo tuto disciplínu odmítl naplnit. Bohužel mnozí mu věří a americkou demokracii to otráví,“ očekává Roman Joch.
Jaké jsou výhledy americké politiky v příštích letech? Kam zamíří po odchodu z Bílého domu Donald Trump? Poslechněte si celé Pro a proti Karolíny Koubové.
Související
-
Jediná náplast na Trumpovu porážku je jeho vidina kandidatury v roce 2024, věří politolog Lepš
Jak probíhá předávání administrativy vítězi amerických prezidentských voleb Joe Bidenovi? A co můžeme od nastupující hlavy USA očekávat?
-
Demokraté musí být levicovější a oživit americký sen. Jinak se vrátí Trump, varuje analytik
Za největší hrozbu amerikanista Petr Boháček považuje to, pokud se Bidenovo vítězství bude vnímat jako definitivní a nebudou se řešit strukturální problémy.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.