Trump vytáhl do boje proti sociálním sítím, protože Twitter prý dělá politický aktivismus. Právníci to považují za politický cirkus
Chování společnosti Twitter, která tento týden poprvé označila příspěvky Donalda Trumpa jako nepravdivé, považuje americký prezident za politický aktivismus. Dokonce na to reaguje i svým exekutivním výnosem.
Prezident přitom nepřestává milionům uživatelů Twitteru, kteří jeho účet sledují, posílat jednu zprávu za druhou. Zároveň ale Twitter kritizuje a teď s ním začal i bojovat.
Podepsal totiž exekutivní výnos, kterým chce zrušit zvláštní ochranu provozovatelů sociálních sítí. Ty podle amerických zákonů nenesou právní odpovědnost za obsah příspěvků jednotlivých uživatelů.
Čtěte také
Jak informuje zpravodaj Českého rozhlasu Jan Kaliba, Trump to chce nechat přezkoumat a změnit.
Rozbuškou se stala nenápadná věta u dvou Trumpových příspěvků z tohoto týdne o hlasování poštou při volbách. Twitter vyzýval uživatele, ať prezidentova tvrzení porovnají se skutečností, a připojil odkaz na texty, které ověřovaly pravdivost prezidentových slov. Ta z nich vyšla jako nepravdivá či zavádějící tvrzení. „Twitter svůj krok vysvětluje jako snahu o odpovědný občanský přístup – dodat potřebný kontext a zabránit zmatení voličů,“ říká Kaliba.
Dělá Twitter politiku?
Výběr toho, u čeho ověřují fakta a co ignorují nebo propagují, není nic víc než politický aktivismus a je to nevhodné. To tvrdil Trump s tím, že „můj exekutivní výnos vyžaduje nová omezení v tom smyslu, že společnosti provozující sociální sítě, které cenzurují nebo se jinak politicky projevují, přijdou o svou ochranu proti odpovědnosti za obsah.“
Čtěte také
Výnos je ale teprve prvním krokem k tomuto cíli. Americký prezident ho považuje za ochranu svobody projevu. Právní experti to podle rozhlasové stanice NPR naopak označují za politický cirkus a třeba přední americký ústavní právník Larry Tribe napsal, že první dodatek ústavy o svobodě projevu naopak zaručuje Twitteru nárok na označování příspěvků za zavádějící či lživé.
Sám prezident připustil, že o jeho exekutivní výnos se budou vést soudní spory. Na otázku, jestli tedy neuvažuje o tom, že tolik kritizovaný Twitter přestane používat, prezident odpověděl odmítavě. Sociální síť prý používá, aby mohl uvádět na pravou míru falešné zpravodajství v médiích. Zároveň chce svým výnosem naopak Twitter donutit, aby dál na jeho nepravdivé tweety neupozorňoval.
Celý příspěvek Jana Kaliby najdete v audiozáznamu.
Související
-
Twitter se chystá se promazat účty, které nejsou delší dobu aktivní
Kamery v Praze by měly automaticky rozeznávat obličeje lidí. České tvůrce nejúspěšnější VR hry na světě koupil Facebook. Proč se nedaří digitalizace státní správy.
-
Twitter oznámil zákaz politické reklamy. Politici si mají dosah svých sdělení zasloužit, ne zaplatit
Další témata: začátky internetu ve světě, proč Facebook zavádí novou záložku Zprávy a proč se začal zajímat o zdraví svých uživatelů. Komentují David Slížek a Petr Koubský.
-
Twitter testuje skrývání reakcí na tweety
Google v Česku zaplatil na daních necelých devět milionů korun. Proč aplikace FaceApp vyvolala obavu o bezpečnost osobních dat? Moderuje David Slížek
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.