Trump vytáhl do boje proti sociálním sítím, protože Twitter prý dělá politický aktivismus. Právníci to považují za politický cirkus

29. květen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Donald Trump vs. koronavirus

Chování společnosti Twitter, která tento týden poprvé označila příspěvky Donalda Trumpa jako nepravdivé, považuje americký prezident za politický aktivismus. Dokonce na to reaguje i svým exekutivním výnosem.

Prezident přitom nepřestává milionům uživatelů Twitteru, kteří jeho účet sledují, posílat jednu zprávu za druhou. Zároveň ale Twitter kritizuje a teď s ním začal i bojovat.

Podepsal totiž exekutivní výnos, kterým chce zrušit zvláštní ochranu provozovatelů sociálních sítí. Ty podle amerických zákonů nenesou právní odpovědnost za obsah příspěvků jednotlivých uživatelů.

Sociální síť Twitter poprvé v historii uživatele varovala před nepravdivostí příspěvků amerického prezidenta Donalda Trumpa

Čtěte také

Jak informuje zpravodaj Českého rozhlasu Jan Kaliba, Trump to chce nechat přezkoumat a změnit.

Rozbuškou se stala nenápadná věta u dvou Trumpových příspěvků z tohoto týdne o hlasování poštou při volbách. Twitter vyzýval uživatele, ať prezidentova tvrzení porovnají se skutečností, a připojil odkaz na texty, které ověřovaly pravdivost prezidentových slov. Ta z nich vyšla jako nepravdivá či zavádějící tvrzení. „Twitter svůj krok vysvětluje jako snahu o odpovědný občanský přístup – dodat potřebný kontext a zabránit zmatení voličů,“ říká Kaliba. 

Dělá Twitter politiku?

Výběr toho, u čeho ověřují fakta a co ignorují nebo propagují, není nic víc než politický aktivismus a je to nevhodné. To tvrdil Trump s tím, že „můj exekutivní výnos vyžaduje nová omezení v tom smyslu, že společnosti provozující sociální sítě, které cenzurují nebo se jinak politicky projevují, přijdou o svou ochranu proti odpovědnosti za obsah.“

Čtěte také

Výnos je ale teprve prvním krokem k tomuto cíli. Americký prezident ho považuje za ochranu svobody projevu. Právní experti to podle rozhlasové stanice NPR naopak označují za politický cirkus a třeba přední americký ústavní právník Larry Tribe napsal, že první dodatek ústavy o svobodě projevu naopak zaručuje Twitteru nárok na označování příspěvků za zavádějící či lživé. 

Sám prezident připustil, že o jeho exekutivní výnos se budou vést soudní spory. Na otázku, jestli tedy neuvažuje o tom, že tolik kritizovaný Twitter přestane používat, prezident odpověděl odmítavě. Sociální síť prý používá, aby mohl uvádět na pravou míru falešné zpravodajství v médiích. Zároveň chce svým výnosem naopak Twitter donutit, aby dál na jeho nepravdivé tweety neupozorňoval. 

Celý příspěvek Jana Kaliby najdete v audiozáznamu.

Spustit audio

Související